Trend wzrostu temperatury a próg 1,5 stopnia ocieplenia

1 rok temu

Wizualizacja trendu aktualnego trendu wzrostu gobalnej średniej temperatury (stan na koniec października 2023) i wynikający z niego orientacyjny termin przekroczenia progu 1,5 stopnia ocieplenia względem czasów przedprzemysłowych. To nie jest prognoza. Zobacz aktualną wersję.

Oś pozioma: czas (lata). Oś pionowa: anomalia temperatury względem czasów przedprzemysłowych.

Szara/czarna linia – wyniki pomiarów temperatury (anomalia względem czasów przedprzemysłowych, czyli 1850-1900). Czerwona linia: trend dopasowany do danych z ostatnich 30 lat.

Żółty punkt i zakres niepewności: okres, w którym prawdopodobne (>66%) jest przekroczenie przez średnią wieloletnią progu 1,5 stopnia ocieplenia. Za moment przekroczenia progu uznano środek pierwszego trzydziestoletniego okresu, podczas którego średnia globalna temperatura będzie o 1,5°C wyższa niż w czasach przedprzemysłowych. Zacieniowany obszar: zakres projekcji zmiany temperatury według raportu IPCC.

Źródło: Copernicus Climate Change Service

W ramach akcji „Wykres na dziś” publikujemy wykresy i inne wizualizacje dotyczące zagadnień związanych ze zmianą klimatu. Mamy nadzieję, iż prezentowane przez nas dane stanowić będą punkt wyjścia do szerokiej i opartej na faktach dyskusji na temat globalnego ocieplenia oraz możliwości jego ograniczenia. Akcję prowadzimy we współpracy z Komitetem ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk.

Zobacz wszystkie wizualizacje.

Idź do oryginalnego materiału