Patrząc przez pryzmat wyzwań stojących przed przemysłem w Polsce i Europie, a związanych z szeroko pojętą dekarbonizacją, można skonkludować, iż większość zakładów przemysłowych albo przejdzie transformację technologiczną i organizacyjną albo zniknie z europejskiego rynku.
Pisze Paweł Gładysz, szef Stowarzyszenia CCUS Poland
Kierownik Zarządzający i Rzecznik projektu CCUS.pl, Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
W hierarchii procesów dekarbonizacyjnych zacząć można zawsze od poprawy efektywności energetycznej i materiałowej oraz zmian technologicznych.
Kolejnym elementem tej układanki są niewątpliwie odnawialne źródła energii, które powinny zasilać polski przemysł. Oba te obszary zostały już dostrzeżone w Polsce, a w niektórych sektorach jesteśmy wręcz prymusami na poziomie europejskim. Natomiast dla części emisji dwutlenku węgla te rozwiązania nie są wystarczające – i tutaj do gry wchodzą technologie wychwytu, transportu, magazynowania i utylizacji dwutlenku węgla, które stanowią często jedyną realną drogę do dalszego obniżania śladu węglowego produkcji przemysłowej.
Transformacja technologiczna?
Rok 2024 był dość istotny dla rozwoju technologii CCUS – mamy komunikat Komisji Europejskiej Industrial Carbon Management oraz Rozporządzenie Net-Zero Industry Act, które to w sposób bezpośredni potwierdzają rolę technologii CCUS w Europie, jak również ambitne plany, które trzeba zrealizować abyśmy wszyscy wypełnili założenia polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 r. W Polsce brakuje nam przede wszystkim legislacji, które pozwolą na projekty CCUS patrzeć przez pryzmat biznesowy.
I nie chodzi tylko o formę przejściowego wsparcia finansowego dla tych projektów – na przykład w formie węglowych kontraktów różnicowych – ale przede wszystkim przyjęcia takich systemowych rozwiązań prawnych, które pozwolą na realne przygotowanie projektów dla wszystkich składowych łańcucha CCUS. Specyfiką technologii CCUS jest to, iż wszystkie elementy tej układanki muszą być gotowe w tym samym momencie, a to wymaga koordynacji całego grona interesariuszy i ich działań. Stowarzyszenie CCUS Poland stanowi odpowiedź na te wyzwania i jako podmiot działać będzie na rzecz budowy zrównoważonego łańcucha technologii CCUS w Polsce, w tym zwiększenia akceptacji społecznej oraz prowadzenia aktywnego i konstruktywnego dialogu ze wszystkimi interesariuszami. Rozpoczynając swoją działalność patrzymy z optymizmem na rok 2025, sami stawiając sobie ambitne cele na poziomie operacyjnym i organizacyjnym.
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Raport Carbon Capture w Polsce:
Raport Carbon Capture w Polsce 2024
Wyślij link na adres email:
Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].
Zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com