“To nowoczesny basen na europejskim poziomie” – kompleks basenów w Oleśnie oficjalnie otwarty

ool24.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: NZ6_1135


W piątek 26 lipca dokonano oficjalnego otwarcia kompleksu basenów przy ul. Kościuszki w Oleśnie. Po symbolicznym przecięciu wstęgi, z basenu zaczęli korzystać pierwsi klienci. Jak mówią przedstawiciele wykonawcy inwestycji, to obiekt z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi na europejskim poziomie.

Umowa na budowę basenu w Oleśnie została podpisana 18 kwietnia 2023 roku. Kilkanaście miesięcy później oleśnianie mogą już korzystać z nowego obiektu.

– Budowa basenu w Oleśnie była dla naszej firmy dużym wyzwaniem, ponieważ mieliśmy bardzo ograniczony czas realizacji inwestycji. Wiadomo, iż czas i jakość nie zawsze idą w parze, a chcieliśmy wykonać obiekt w taki sposób, aby służył Państwu na lata – mówi Mikołaj Jankowski, Gargamel firmy Demiurg, która była wykonawcą inwestycji. – Budowa nieznacznie się przedłużyła, ale była to dobra decyzja, wynikająca z tego, iż pewne zagadnienia związane z technologią wykonania wymagały troszeczkę dłuższego czasu. Podczas budowy nie mieliśmy żadnych trudności, gmina cały czas nas wspierała, to nowoczesne, europejskie podejście do inwestycji, które powinno być wzorem do naśladowania. Jedyną naszą trudnością była walka z czasem. Tę walkę, moim zdaniem, wygraliśmy.

Nowy obiekt zawiera nieckę rekreacyjną i część sportową do pływania. Brodzik dla dzieci wyposażony w szereg atrakcji wodnych. Całość kompleksu dopełnia również obszar rekreacyjny w postaci suchego placu zabaw, jak również dużych zjeżdżalni.

Wykonawca zapewnia, iż to obiekt na miarę XXI wieku.

– Olesno postawiło na wysoką jakość urządzeń i użytych materiałów – mówi Marcin Śniegowski, dyrektor wrocławskiego oddziału firmy Demiurg. – Na basenie zastosowano najnowocześniejsze niecki basenowe ze stali nierdzewnej. jeżeli chodzi o technologię uzdatniania wody, która dba o nasze zdrowie i bezpieczeństwo podczas korzystania z basenu, jest ona oparta na bardzo nowoczesnych systemach filtrowania, nowoczesnych lampach UV, usuwających wszelkie bakterie, które mogą się pojawić w wodzie z wodociągu. Zastosowaliśmy również bardzo nowoczesne pompy obiegowe, które tłoczą wodę do basenu. Pod kompleksem zjeżdżalni mamy dwa bardzo duże obiekty podziemne, gdzie znajduje się serce całego basenu – są tam nowoczesne filtry, lampy UV, automatyka. Obiekt działa automatycznie, żaden z pracowników nie będzie musiał niczego manualnie sterować. Wszystko jest zaprogramowane. Można system programować w dowolny sposób, ustalać harmonogram działania atrakcji. Stojąc na basenie, stoimy na kilkudziesięciu kilometrach podziemnych rurociągów, którymi woda dociera do niecek. Zjeżdżalnie wykonano z najnowocześniejszych materiałów lakierowanych dwustronnie powłok żywicznych. To materiały niezwykle wytrzymałe, które będą służyć kilkadziesiąt lat. Oleski basen nie powinien mieć żadnych kompleksów w porównaniu do innych tego typu obiektów. Wręcz przeciwnie, Olesno będzie mogło się szczycić w całej Polsce bardzo nowoczesnym obiektem basenowym, wykonanym z bardzo wysokiej jakości materiałów, z zastosowaniem bardzo nowoczesnej jakości technologii. Myślę, iż wiele gmin w Polsce, jak i choćby w Europie, może Olesnu zazdrościć.

Sezon, w którym basen będzie czynny ma być dłuższy dzięki podgrzewanej wodzie i ma trwać choćby trzy miesiące.

– Inwestor postawił na ekologię i odnawialne źródła energii, bowiem woda jest podgrzewana przez cztery wysokiej jakości i wydajności pompy ciepła, które są wspomagane pracą instalacji fotowoltaicznej – mówi Marcin Śniegowski.

Podczas otwarcia Piotr Gręda, burmistrz Olesna, zapewniał, iż gmina ze swojej strony będzie starać, aby nowy obiekt tętnił życiem.

– Oleski basen jest dla mnie miejscem kultowym. W młodości spędzaliśmy na nim całe wakacje, oprócz kąpieli, graliśmy tutaj w piłkę czy w siatkę. Było to nasze wakacyjne miejsce spotkań i mam nadzieję, iż ta tradycja zostanie przeszczepiona także obecnym młodym pokoleniom – mówi Piotr Gręda. – Liczę, iż z nowego basenu chętnie będą korzystali oleśnianie, ale także ludzie z innych gmin i powiatów. Po otwarciu tego basenu, Olesno stało się bowiem bardzo atrakcyjnym miejscem do odwiedzenia. Docelowo, chciałbym basen doposażyć w obiekty sportowe – boisko wielozadaniowe czy boisko do siatkówki plażowej, zmodernizować kort. Chciałbym, żeby to nie była rekreacja tylko wodna, ale sportowa, żeby ten obiekt żył choćby wtedy, kiedy będzie gorsza pogoda. Oleski basen musi tętnić życiem, dlatego planujemy organizować szereg wydarzeń, zajęć i animacji, które przyciągną potencjalnego klienta.

Otwarcie kompleksu basenów nastąpiło później niż początkowo przewidywano.

– Na pytanie, kiedy otwieramy basen, unikałem bezpośredniej odpowiedzi, bowiem na ten termin wpływało wiele czynników. Na pewno nie wpłynęła na to jednak uchwała, która ustalała ceny biletów wstępu. Nałożyło się wiele rzeczy niezależnych od nas, jak dostarczenie prądu, odbiory wykonawcze. To wszystko powodowało, iż data otwarcia się przeciągała i nie ukrywam, iż z dnia na dzień walczyliśmy o skrócenie czasu odbioru.

Oto ceny biletów, które uchwaliły Rada Miejska w Oleśnie:

  • bilet jednorazowy dzienny – 22 zł
  • bilet ulgowy dzienny – 12 zł
  • bilet dla dzieci w wieku do lat 2 – 1 zł
  • bilet jednorazowy dzienny, po godzinie 15:00 – 17 zł
  • bilet ulgowy dzienny, zakupiony po godzinie 15:00 – 8 zł

Nowym basen będzie zarządzać Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji w Oleśnie.

Damian Pietruska

Idź do oryginalnego materiału