To była przepiękna wieś. Archiwalne zdjęcia z Budzienia

2 miesięcy temu

Historia kolejnej wsi, położonej w gminie Stepnica, przedstawiona została na stronie stowarzyszenia Biały Grosz. Tym razem Wojciech Janda zajął się Budzieniem oraz nieistniejącą osadą Krampe.

Budzień to wieś położona na skraju doliny Dolnej Odry, Równiny Goleniowskiej i Puszczy Goleniowskiej – tuż przy drodze krajowej nr 111, łączącej Goleniów ze Stepnicą.

W latach 30. XX wieku, jak zaznacza Wojciech Janda, w wyniku przeprowadzonych prac archeologicznych odnaleziono tam siekiery kamienne, siekiery krzemienne i siekiery kamienne z otworem z epoki kamiennej. Odnaleziono również kopiec z urną i skremowanymi szczątkami z nieznanej epoki.

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1786 roku, kiedy to Fryderyk II zatwierdził plan założenia wsi dla 40 rodzin tzw. „bei der Stepenitzschen Bache”. Zamiast w/w planu, osiedlono tylko 24 kolonistów z Pomorza, Meklemburgii, Brandenburgii i Frankonii, zgodnie z planem melioracyjnym Wilhelma Schütza. Wybudowano 12 domów w zabudowie bliźniaczej, po południowej stronie drogi, a po północnej wzniesiono stodoły. W 1825 roku spłonęła zachodnia część wsi wraz ze szkołą i 5 budynkami.

W 1870 roku wieś wraz z nadleśnictwem Schmelzenfort (dziś Gaje), liczyła 297 mieszkańców. Wśród nich było 45 właścicieli ziemskich, którzy posiadali w sumie 752 akry ziemi. W 1892 roku spłonęła tym razem wschodnia część z 6 domami w zabudowie bliźniaczej. Ocalał tylko dom bliźniaczy o numerze 11-12.

We wsi znajdowała się szkoła, w której mieściła się również salka modlitewna. Szkoła z salką znajdowała się na zachodnim krańcu wsi od roku 1826. Pierwotnie stała w innym miejscu, tam gdzie do 1939 roku znajdowała się dzwonnica.

Do miejscowości Budzień należały również okoliczne osady.

Gnageland – dziś nieistniejąca

Osada leżała przy ujściu Odry do zalewu, na północ od ujścia Krępy do Odry. W 1741 roku, była to pojedyncza osada zagrodowa, a w 1939 roku opisywana jako przysiółek.

Krampe – dziś nieistniejąca

Osada położona tuż przy ujściu Krępy do Odry. W 1939 roku była to osada rolnicza. W jej pobliżu, znajdowała się restauracja, dom wypoczynkowy i port dla jachtów i kajaków. Cały kompleks rekreacyjny należał do A. Winkelmann. Wewnątrz budynku, znajdowała się sala taneczna, pokoje gościnne, a obok domek dla wędkarzy.

Więcej informacji na ten temat TUTAJ.

Idź do oryginalnego materiału