Nowy model handlu energią od Tesvolt
Niemiecki producent magazynów energii Tesvolt uruchomił nową spółkę – Tesvolt Energy – która umożliwia firmom udział w handlu energią poprzez wykorzystanie ich baterii do stabilizacji sieci. Nowa inicjatywa obejmuje magazyny energii o pojemności od 100 kWh do 10 MWh, które będą łączone w tzw. wirtualną elektrownię (VPP – Virtual Power Plant). Model ten ma pozwolić przedsiębiorstwom na uzyskanie dodatkowych dochodów z posiadanych magazynów energii, a jednocześnie zwiększyć elastyczność niemieckiej sieci elektroenergetycznej.
Konkurencja między traderami zwiększy zyski
Tesvolt Energy nawiązał współpracę z trzema firmami zajmującymi się algorytmicznym handlem energią: Enspired z Austrii oraz niemieckimi Entrix i The Mobility House. Kluczowym założeniem projektu jest to, iż traderzy będą konkurować między sobą, co ma prowadzić do uzyskania jak najwyższych zysków dla użytkowników magazynów.
Jak wyjaśnia Sebastian Kratz, współzarządzający Tesvolt Energy:
„Nasza przewaga rynkowa polega na tym, iż nie współpracujemy z jednym traderem, ale z trzema wiodącymi firmami w Niemczech, które rywalizują ze sobą. Trader, który wygeneruje największe przychody, jednocześnie dbając o żywotność baterii, będzie mógł zarządzać większą liczbą systemów w naszym portfelu.”
Nowa szansa na zysk dla firm
Magazyny energii odgrywają coraz większą rolę w stabilizacji sieci, zwłaszcza w kontekście rosnącej ilości niestabilnych odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak wiatr i słońce. Jednak do tej pory tylko duże farmy bateryjne mogły liczyć na atrakcyjne warunki współpracy z traderami energii. Nowy model Tesvolt Energy zmienia tę sytuację, umożliwiając udział w rynku również mniejszym podmiotom.
Daniel Hannemann, współzałożyciel i CEO Tesvolt AG, podkreśla:
„Dzięki Tesvolt Energy firmy i przemysł zyskują bardzo lukratywną możliwość uczestnictwa w handlu energią na rynku front-of-the-meter. Do tej pory znalezienie dobrego tradera dla mniejszych magazynów było niemal niemożliwe.”
Przychody generowane przez handel energią będą sumowane co miesiąc i równo dzielone między uczestników wirtualnej elektrowni.
100 MWh już w systemie, więcej w drodze
Tesvolt Energy rozpoczął działalność z 100 MWh pojemności magazynowej już gotowej do handlu. Według Anshoo Pandeya, współzarządzającego spółką, zainteresowanie nowym modelem jest ogromne:
„Do końca roku do naszej wirtualnej elektrowni dołączą kolejne systemy, ponieważ nasz model jest wyjątkowo atrakcyjny i przejrzysty.”
Tesvolt zapewnia, iż dla właścicieli magazynów energia przekształcona w dodatkowe dochody pozwala na zwrot inwestycji już w 3-4 lata. To istotna wartość w kontekście długoterminowych inwestycji w odnawialne źródła energii i magazynowanie.
Przyszłość elastycznego zarządzania energią
Rozwój handlu energią z magazynów to kolejny krok w stronę bardziej elastycznego i zdecentralizowanego rynku energetycznego w Niemczech. Tesvolt Energy nie tylko ułatwia firmom monetyzację magazynów, ale również wspiera stabilność sieci elektroenergetycznej, co jest najważniejsze w kontekście dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii.
Czy model Tesvolt Energy stanie się nowym standardem na rynku? Przedsiębiorstwa inwestujące w magazyny energii już teraz mogą przekonać się, czy handel energią przyniesie im dodatkowe korzyści finansowe.