W świecie tenisa trwa ogromna dyskusja na temat dopingu i jego konsekwencji. Najnowszym przykładem jest przypadek Igi Świątek, polskiej tenisistki, która została zawieszona na miesiąc po wykryciu śladowych ilości trimetazydyny w jej organizmie. Chociaż Świątek udowodniła, iż substancja znalazła się w jej organizmie nieświadomie, przez przyjmowanie melatoniny, to jednak ta sytuacja wywołała burzę w środowisku tenisowym.
Karolina Pliskova, czeska tenisistka i był liderka rankingu WTA, również zabrała głos w tej sprawie. W rozmowie z portalem livesport.cz Pliskova stwierdziła, iż sytuacja Świątek jest przykładem nieprzyjemnej sytuacji, z której trzeba wymacać wnioski. Doping to problem globalny, któremu trzeba przeciwdziałać, dbając o to, co się przyjmuje. Pliskova przyznała, iż sama nigdy nie brała niczego, o czym nie wiedziała, i wolę cierpieć, niż brać coś głupiego.
W swoim komentarzu Pliskova również odniosła się do różnic w karach dla tenisistów i tenisistek, w zależności od ich pozycji w rankingu. Niesprawiedliwość w traktowaniu zawodników to jeden z poważniejszych problemów w sporcie. – Widzieliśmy dwa podejścia do tej sprawy. Dziewczyny, które nie są na pierwszym, czy drugim miejscu w rankingu, otrzymują inną karę – stwierdziła Pliskova. Takie podejście powoduje, iż zawodnicy i zawodniczki z niższych miejsc w rankingu są traktowani różnie niż ci, którzy są na szczycie.
Warto zauważyć, iż w ciągu ostatniego roku takie przypadki miały miejsce. Przypadek Jannika Sinnera, włoskiego tenisisty, który został ukarany tylko symboliczną karą za doping, to kolejny przykład niesprawiedliwości w traktowaniu zawodników. Takie podejście wywołuje wśród kibiców i ekspertów pytania o rzetelność i uczciwość w sporcie.
Według danych International Tennis Federation (ITF), w 2022 roku wykryto 134 przypadki dopingu w tenisie, co oznacza, iż problem jest poważny i wymaga kompleksowego rozwiązania. Warto również zauważyć, iż w Polsce problem doping jest również poważny. Według danych Polish Anti-Doping Agency (POLADA), w 2022 roku wykryto 34 przypadki dopingu w różnych dyscyplinach sportowych.
W związku z tym, iż problem doping jest globalny, wymaga on globalnego podejścia. Światowe organizacje sportowe muszą zadbać o to, aby kara za doping była równa dla wszystkich, niezależnie od pozycji w rankingu. Dopiero wtedy będziemy mieli pewność, iż sport jest uczciwy i fair.
Warto również zauważyć, iż na początku 2024 roku odbędzie się Australian Open, pierwszy Wielki Szlem w roku. Karolina Pliskova poinformowała niedawno, iż nie weźmie udziału w tym turnieju, co może być związane z decyzją organizatorów o wprowadzeniu ostrzejszych wymagań dotyczących dopingu.