Na poziomie globalnym już od dawna wiadomo, iż technologie CCUS to jedyna droga do osiągnięcia zeroemisyjności. Konieczność wdrożenia tych rozwiązań w Polsce nie pozostawia wątpliwości, pozostaje jednak pytanie o wpływ na społeczeństwo i gospodarkę. Na te wątpliwości odpowiada raport „Społeczno-ekonomiczne korzyści z wdrożenia CCUS w Polsce” stworzony przez klaster CCUS.pl.
Technologie wychwytu, składowania i utylizacji dwutlenku węgla (Carbon Capture Utilization and Storage, CCS/CCUS) to jedyna metoda usuwania emisji z niektórych procesów przemysłowych. Dla Polski, jako kraju o znaczącej roli w przemyśle cementowym czy posiadającym rosnącą liczbę instalacji biomasowych, może to być niezwykle istotny element dekarbonizacji.
Potencjał Polski
Wdrożenie CCUS może okazać się bardzo intratnym rozwiązaniem dla Polski.
– Polska spośród państw regionu posiada najlepsze warunki geologiczne do sekwestracji dwutlenku węgla (jednocześnie trzeci największy potencjał w UE)12, tym samym w przyszłości może okazać się zasadnym uwzględnienie importu, szczególnie z państw bałtyckich. Odblokowanie tego potencjału wymagać będzie decyzji biznesowych i politycznych, w tym uwzględnienia przede wszystkim potrzeb rodzimych interesariuszy (o czym więcej poniżej) – czytamy w raporcie.
Czytaj też: ETS do zmian? Handel emisjami musi uwzględnić carbon capture
Autorzy dokumentu wskazują, iż w pierwszej fazie najatrakcyjniejsze będzie wykorzystanie wyczerpanych złóż węglowodorów jako obszaru składowania. Po 2040 r. zwiększy się dużał formacji solankowych, a rurociąg pomiędzy Polską i Norwegią będzie marginalnym – choć nie pozostającym bez znaczenia – elementem krajowego łańcucha wartości.
Technologie CCUS pozostają atrakcyjne także jako uzupełnienie produkcji wodoru w procesie reformingu gazu ziemnego. To sprawia, iż są to rozwiązania atrakcyjne także dla sektora paliw odnawialnych.
Skutki społeczno-ekonomiczne CCUS
Na potrzeby raportu oszacowano, jak CCUS może wpłynąć na PKB Polski. Okazuje się, iż wdrożenie tych technologii w perspektywie do 2050 r. może podnieść ten wskaźnik o 2,8%. Nie pozostaje to bez wpływu także na rynek pracy. Autorzy powołują się na ocenę agencji Rhodium Group, według której CCS w fazie konstrukcyjnej generuje od kilkuset do kilku tysięcy miejsc pracy, a w fazie operacyjnej do kilkudziesięciu osób. Przyczynia się także do ochrony istniejących miejsc pracy, które mogłyby zostać zamknięte, gdyby przykładowo – fabryka straciła rentowność przez wysokie koszty emisji i zakończyła swoją działalność.
CCUS gwarantuje przedsiębiorstwom większą konkurencyjność kosztową, a także obniża ślad węglowy wytwarzanych dóbr. W związku z tym może on bezpośrednio przyczynić się do podtrzymania rentowności firm.
Czytaj też: W Koninie produkują już zielony wodór
– Instalacja technologii CCS pozwoliłaby przedsiębiorstwom energetycznym i przemysłowym na zwiększenie oszczędności z tytułu transformacji niskoemisyjnej, co przełożyłyby się większe inwestycje w kraju. Pozytywny wpływ wyższych inwestycji byłby widoczny także dla wszystkich najważniejszych wskaźników gospodarczych, przede wszystkim produktu krajowego brutto, ale też zatrudnienia czy konsumpcji – wyjaśniają autorzy w raporcie.
Dla Polski CCUS to technologia nie tylko niezbędna, ale także potencjalnie przyczyniająca się do wzrostu gospodarczego całego kraju.
Pełen raport jest dostępny na stronie CCUS.pl.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa