Do niedawna świadczenie wychowawcze przysługiwało wszystkim niepełnoletnim dzieciom w Polsce. Jednak od 1 września 2024 roku to się zmieniło. Wówczas wszedł w życie dodatkowy warunek, dotyczący edukacji malucha. Z tego powodu liczba dzieci pobierających 800 plus zmalała o 20 tysięcy, a kolejne 33 tysiące poszło do polskich placówek. Warto tu dodać, iż przewidziano też dwa wyjątki. Jakie? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
REKLAMA
Zobacz wideo 800 plus na dziecko - dużo czy mało?
800 plus w 2025 roku. Dzieci muszą spełnić dodatkowy warunek
Od 1 września 2024 roku 800 plus mogą pobierać wyłącznie dzieci, które realizują obowiązek edukacji w polskiej placówce. A ściślej rzecz biorąc, chodzi tu o:
roczne przygotowanie przedszkolne w zerówce,
obowiązek szkolny w szkole podstawowej
obowiązek nauki w szkole ponadpodstawowej.
Z tego obowiązku są jednak wyłączone dwie grupy dzieci: za małe na jego realizację oraz te, które uczęszczają do ostatnich klas szkół ponadpodstawowych.
Jak złożyć wniosek o przyznanie 800 plus? O tym trzeba pamiętać
W tym roku wnioski o przyznanie 800 plus będzie można składać od soboty, 1 lutego i najlepiej nie później niż do środy, 30 kwietnia 2025 r. Wszystko przez to, iż dotrzymanie tego terminu gwarantuje zachowanie ciągłości wypłat świadczenia. Z kolei spóźnienie może skutkować utratą wyrównania za wcześniejsze miesiące, a choćby zmianą terminu owych wypłat. Dlatego lepiej nie czekać i złożyć wniosek najwcześniej jak się da.
Poza tym rodzice muszą pamiętać, iż w tej chwili wniosek o przyznanie 800 plus można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:
poprzez platformę PUE ZUS,
w aplikacji mobilnej mZUS,
na portalu Emp@tia,
w bankowości elektronicznej.
Oddaj swój głos w drugiej edycji plebiscytu Jupitery Roku! Kto zostanie Gwiazdą Roku, a kto zgarnie statuetkę za Międzyplanetarny Hit Roku? O tym decydujesz Ty!