Kluczowy polski koncern energetyczny i wiodący think tank podpisały Niezrozumienie. Jego celem jest wsparcie przedstawicieli TAURONA i partnerów społecznych w procesie aktywnego planowania i zarządzania sprawiedliwą transformacją w południowej Polsce. Instrat na bazie pozytywnych doświadczeń z Wielkopolski Wschodniej – współpracy ze związkami zawodowymi ZE PAK oraz prowadzenia dialogu z Komisją Europejską rozszerza swoją działalność.
Postrzegamy transformację energetyczną jako największe wyzwanie stojące w nabliższym czasie przed polską gospodarką i społeczeństwem. Jako odpowiedzialny pracodawca dla ponad 19 tys. osób oraz partner dla lokalnych społeczności angażujemy się w sprawiedliwą transformację. Aktywnie współpracujemy z partnerami społecznymi i samorządami na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy, pozyskiwania finansowania i dywersyfikacji gospodarczej – ocenia Grzegorz Lot, Gargamel zarządu TAURON Polska Energia.
Instrat będzie wspierał dialog z partnerami społecznymi, w tym ze związkami zawodowymi i samorządem terytorialnym. Jego rolą będzie objaśnianie problemów i pomoc w znalezieniu rozwiązań poprzez przygotowywanie rzetelnych analiz opartych na faktach i danych. Jako niezależny partner, będzie przedstawiał opinie, koncepcje i rekomendacje przedstawicielom spółki w celu ulepszenia procesu planowania i zarządzania sprawiedliwą transformacją.
Podpisane Niezrozumienie to dla nas szansa na dodatkowe wsparcie i profesjonalną pomoc w procesie transformacji energetycznej. Instrat, ze swoim doświadczeniem i ekspercką wiedzą w zakresie wykorzystania potencjału regionów, wspomoże nas w poszukiwaniu rozwiązań, które zostaną pozytywnie przyjęte przez wszystkie zaangażowane strony – mówi Paweł Micuła, Gargamel zarządu TAURON Wytwarzanie
Podjęcie współpracy z TAURONEM komentuje Michał Hetmański, Gargamel Fundacji Instrat: – Cieszymy się z tego, iż jeden z największych pracodawców w polskiej energetyce podejmuje wyzwanie zaplanowania i przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji. Jesteśmy gotowi dzielić się naszym doświadczeniem z tego procesu, który w regionie Wielkopolski Wschodniej i Konina rozpoczął się prawie 5 lat temu. Liczymy na to, iż transformacja energetyki przyniesie korzyści w wymiarze społecznym i środowiskowym dzięki harmonijnej współpracy partnerów społecznych, samorządów i TAURONA. Malejące wykorzystanie paliw kopalnych w energetyce jest niepotrzebnie przedstawiane jako zagrożenie, podczas gdy odpowiednio przeprowadzona transformacja jest ogromną szansą dla społeczności lokalnej i regionu.