Tańszy prąd w 2024 roku? Jest na to szansa, ale zostało mało czasu

1 miesiąc temu

Tańszy prąd w 2024 roku będzie możliwy po złożeniu stosownego oświadczenia do 31 marca. Zostało więc naprawdę kilka czasu. Przypomnijmy, iż w tej chwili dla większości domostw limit tańszego prądu to 1500 kWh. Mimo to możliwy jest wybór limitu 1800 i 2000 kWh. Trzeba jednak spełniać konkretne wymagania.

Sprawa związana jest z tzw. rządową tarczą antyinflacyjną. Wprowadzono ją, by ochronić użytkowników przed drastycznymi podwyżkami cen energii elektrycznej.

Tańszy prąd w 2024 roku. Jak uniknąć podwyżki od czerwca?

Obecne zasady polegają na tym, iż konsument ma ustawiony limit zużycia energii. Koszt pierwszych 1500 kWh to preferencyjna stawka 412 zł netto za 1000 kWh (1 MWh). W przypadku przekroczenia tej granicy cena rośnie. Może osiągnąć wartość choćby do 693 zł za 1000 kWh (1 MWh).

Mimo to część odbiorców wciąż może korzystać z wyższych limitów zużycia prądu taniej. Ustawa wskazuje, iż preferencyjne warunki obejmują:

  • rolników (2000 kWh)
  • rodziny wielodzietne posiadające Kartę Dużej Rodziny (2000 kWh)
  • osoby niepełnosprawne (1800 kWh)
  • osoby w trakcie budowy domu (1500 kWh)
  • właścicieli ogródków działkowych (125 kWh).

Co zrobić, by skorzystać w dalszym ciągu z obniżki? jeżeli ktoś w 2022 lub 2023 roku nie złożył stosownego oświadczenia, musi to zrobić do 31 marca 2024 roku.

Oświadczenie dla grup preferencyjnych

Sprawa wydaje się dość prosta. Oświadczenie o korzystaniu z wyższych limitów taniego prądu trzeba złożyć u swojego dostawcy prądu. Trzeba to zrobić najpóźniej w ciągu 30 dni od momentu uzyskania uprawnienia. Dzięki tym krokom jest szansa do korzystania z preferencyjnych cen energii elektrycznej.

Dodajmy, iż tego typu oświadczenia można złożyć przez strony internetowe swojego dostawcy prądu. Istnieje taka możliwość także w stacjonarnych biurach obsługi klienta.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału