Nowa fabryka perowskitowych paneli słonecznych w USA
Tandem PV, amerykańska firma zajmująca się technologią ogniw fotowoltaicznych opartych na perowskitach, pozyskała 50 milionów dolarów w ramach rundy Series A oraz finansowania dłużnego. Środki te zostaną przeznaczone na budowę komercyjnej fabryki w Stanach Zjednoczonych. Firma zamierza wprowadzić na rynek nową generację modułów słonecznych, które będą bardziej wydajne i zrównoważone od tradycyjnych krzemowych paneli fotowoltaicznych.
Moduły tandemowe
Nowe panele Tandem PV wykorzystują warstwę perowskitu, która jest 200 razy cieńsza od krzemu i pozwala na ograniczenie zużycia energii podczas produkcji o 90% w porównaniu do konwencjonalnych metod wytwarzania ogniw fotowoltaicznych.
Scott Wharton, dyrektor generalny Tandem PV, podkreślił, iż wsparcie inwestorów pozwoli firmie na masowe wdrożenie technologii, która jest bardziej efektywna i ekologiczna. Firma planuje, iż ich nowe moduły pozwolą na szybsze uniezależnienie Stanów Zjednoczonych od chińskiego importu komponentów fotowoltaicznych.
50 milionów dolarów od czołowych inwestorów
Rundę finansowania prowadził amerykański fundusz venture capital Eclipse, a w inwestycji wzięły udział także Constellation Energy, Planetary Technologies, Uncorrelated Ventures, Trellis Climate, Tom Werner (były CEO SunPower), Stifel Bank, CSC Leasing oraz inni nowi i dotychczasowi inwestorzy.
Greg Reichow, partner w Eclipse, zwrócił uwagę, iż przez ostatnią dekadę w branży fotowoltaicznej nie doszło do istotnych przełomów technologicznych, dlatego inwestycja w Tandem PV jest kluczowa. Podkreślił, iż firma nie tylko opracowała niezwykle trwałą i wydajną technologię, ale także rozpoczęła jej wdrażanie na szeroką skalę.
Panele o 30% wyższej sprawności niż standardowe krzemowe ogniwa
Tandem PV opracowuje moduły słoneczne bazujące na połączeniu cienkowarstwowego krzemu z perowskitem. w tej chwili ich panele osiągają sprawność 28%, a do końca 2025 roku mają przekroczyć 30%. Oznacza to, iż będą o 30% bardziej wydajne od klasycznych paneli krzemowych.
Technologia perowskitowa pozwala na lepsze pochłanianie światła, co zwiększa sprawność paneli PV. Mniejsze zapotrzebowanie na surowce i niższa energochłonność produkcji sprawiają, iż moduły Tandem PV mają potencjał, by stać się bardziej ekologiczną i ekonomiczną alternatywą dla tradycyjnych paneli fotowoltaicznych.
Perowskity najważniejsze dla amerykańskiego sektora energii odnawialnej
Firma dołączyła do organizacji Solar Energy Manufacturers for America (SEMA) Coalition, która wspiera rozwój krajowej produkcji technologii odnawialnych. Michael Carr, dyrektor wykonawczy SEMA Coalition, zaznaczył, iż technologia perowskitowa ma szansę zdominować rynek fotowoltaiczny w najbliższych latach. Według niego Tandem PV odegra istotną rolę w odbudowie amerykańskiego łańcucha dostaw w sektorze energii słonecznej.
Osiągnięcia i postępy Tandem PV są niezwykle ekscytujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę, iż w ciągu ostatniej dekady w technologii solarnej było bardzo kilka przełomów. – powiedział Greg Reichow, partner w Eclipse. Niezrównana na rynku trwałość i wydajność Tandem PV pojawia się w kluczowym momencie. Budując fabrykę w Stanach Zjednoczonych, firma pomoże krajowi sprostać rosnącym potrzebom energetycznym i uniezależnić się od Chin oraz innych zagranicznych producentów.
Firma rozwija się dzięki wsparciu rządowemu i prywatnym inwestycjom
Tandem PV powstało w 2016 roku na bazie badań prowadzonych na Uniwersytecie Stanforda. Colin Bailie, współzałożyciel i dyrektor ds. technologii firmy, stworzył pierwsze ogniwo tandemowe perowskit-krzem w laboratorium Stanforda, a następnie rozwinął firmę w ramach amerykańskiego akceleratora startupów Activate, wspieranego przez Departament Energii USA.
W 2023 roku firma pozyskała 6 milionów dolarów od Planetary Technologies i Uncorrelated Ventures na walidację swojej technologii. Testy terenowe potwierdziły trwałość i efektywność paneli, co przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania inwestorów.
Łącznie Tandem PV zgromadziło już 83 miliony dolarów z funduszy venture capital, finansowania dłużnego oraz grantów rządowych. Dzięki nowemu kapitałowi firma jest gotowa na budowę pierwszej komercyjnej fabryki i wejście na rynek masowy.
Źródło: pv magazine