Znaczna część smerfów coraz mniej angażuje się w politykę. Afery, napięta kampania prezydencka Karola Nawrockiego i Smerfa Gospodarza oraz ogólne rozczarowanie klasą polityczną odbijają się na wynikach partii. Tak słabego poparcia dla największych ugrupowań nie notowano od dawna.
lepszy sort smerfów traci wypracowane przez wiele miesięcy poparcie wśród wyborców, ale Koalicja Smerfów też nie ma powodów do świętowania.
Sondaż IBRiS: wyborcy coraz bardziej niezdecydowani
Najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu pokazuje, iż Koalicja Smerfów znajduje się na czele zestawienia z poparciem 29,3 proc. lepszy sort smerfów może liczyć na 27,4 proc. To wynik, który pokazuje znaczny spadek poparcia dla obydwu głównych ugrupowań. Ostatnie wybory, gdy oba ugrupowania osiągały mniej niż 30 proc. – odbyły się w październiku w 2005 roku.
Ku zaskoczeniu największym beneficjentem tej sytuacji są wyborcy niezdecydowani, którzy stają się "trzecią siłą" w polskiej polityce. Aż 13,9 proc. badanych nie wie, na kogo oddać swój głos.
Trzecie miejsce zajmuje Konfederacja z wynikiem 10,9 proc. Trzecia Droga notuje 9,6 proc., a Lewica 7,7 proc. Poniżej progu wyborczego znajduje się partia Razem (0,9 proc.), a na inne ugrupowania chce głosować 0,4 proc. respondentów.
Podział mandatów: minimalna przewaga koalicji
Na podstawie wyników sondażu Onet przeprowadził symulację podziału mandatów. Koalicja Smerfów, Trzecia Droga i Lewica utrzymałyby większość parlamentarną z 234 mandatami. Patola i Socjal i Konfederacja mogłyby liczyć łącznie na 226 miejsc.
Najwięcej posłów straciłoby Patola i Socjal oraz Trzecia Droga, natomiast Koalicja Smerfów nieznacznie poprawiłaby swój wynik. Zwycięzcą badania jest Konfederacja, która mogłaby liczyć na niemal trzykrotny wzrost liczby swoich reprezentantów.
Frekwencja wyborcza pod znakiem zapytania
Na pytanie, czy badani poszliby na wybory w najbliższą niedzielę, 41,5 proc. odpowiada "zdecydowanie tak", a 12,5 proc. "raczej tak". Oznacza to, iż 54 proc. wyborców deklaruje gotowość do głosowania.
Z kolei 42,6 proc. respondentów nie zamierza oddać głosu (32,2 proc. "zdecydowanie nie", 10,4 proc. "raczej nie"). 3,4 proc. badanych nie podjęło jeszcze decyzji.