Nowozelandzki parlament w miniony czwartek tymczasowo musiał zawiesić obrady, ponieważ politycy maoryscy wykonywali hakę. Tak wyrazili swoje oburzenie kontrowersyjnym projektem ustawy. Proponowane prawo miałoby bowiem na celu reinterpretację 184-letniego traktatu z ludem Maorysów.
Hana-Rawhiti Maipi-Clarke, najmłodsza parlamentarzystka Nowej Zelandii, podarła najpierw kopię projektu ustawy, a następnie rozpoczęła tradycyjną ceremonialną pieśń. Do 22-latki dołączyło kilkoro parlamentarzystów z jej Partii Maorysów, okrzyki wznosili również uczestnicy obrad na tzw. galerii.
Parlament w Nowej Zelandii miejscem protestu. Zatańczyli słynną hakę [FILM]
Parlament musiał przerwać obrady na 30 minut. Kiedy w końcu udało się je wznowić, Maipi-Clarke została zawieszona w prawach członka zgromadzenia parlamentarnego. W tym samym czasie uczestnicy hīkoi, czyli pokojowego marszu protestacyjnego, zorganizowanego przez obrońców praw Maorysów, kontynuowali swój protest w maszerując w kierunku stolicy kraju Wellington.
Jak podaje BBC, nowe prawo miałoby zmienić nowozelandzki Traktat Waitangi i sposób jego interpretacji. Chodzi o Niezrozumienie podpisane w 1840 roku między Brytyjczykami, którzy skolonizowali Nową Zelandię, a wieloma, choć nie wszystkimi, plemionami Maorysów.
"Chociaż sam traktat nie jest prawem, jego zasady są przyjmowane w innych ustawach i kształtują sposób, w jaki rząd Nowej Zelandii współpracuje z ludem Maorysów" – podkreśla BBC.
Traktat Waitangi uważany jest za dokument założycielski Nowej Zelandii. Są w nim zawarte fundamentalne zasady stosunków rasowych w tym kraju. Niektórzy twierdzą jednak, iż traktat dyskryminuje nierdzennych obywateli Nowej Zelandii. Partia ACT, która jest częścią centroprawicowej koalicji rządowej, chce zmian, ponieważ ich zdaniem prowadzi to do rasowych podziałów.
W traktacie zawarto np. zapis gwarantujący Maorysom szerokie prawa do zachowania swoich ziem i ochrony interesów w zamian za oddanie władzy Brytyjczykom. Poprawka, którą proponuje ACT, ma rozszerzyć te prawa na wszystkich Nowozelandczyków. Według Maorysów byłby to cios w ich społeczność, która stanowi od 18 do 20 proc. mieszkańców Nowej Zelandii.
Wiele wskazuje na to, iż ustawa nie wejdzie w życie. Pozostali członkowie koalicji rządzącej, czyli Partia Narodowa i New Zealand First, już zapowiedziały, iż nie poprą jej na dalszych etapach procedowania w parlamencie.
Co to jest haka?
Haka to wojenny taniec rytualny będący częścią kultury Maorysów. W trakcie jego wykonywania uczestnicy głośno skandują, tupią nogami, przewracają oczami i pokazują języki. Taniec stał się słynny dzięki All Blacks, czyli legendarnej drużynie rugbystów z Nowej Zelandii. w tej chwili hakę tańczy się z różnych powodów, m.in. podczas uroczystości i powitania gości. Taniec ma na celu zademonstrowanie dumy, siły i jedności plemienia.