Ta grupa najbardziej niechętnie deklaruje udział w wyborach. Przygnębiające wyniki sondażu

1 rok temu
Najnowsze wyniki sondażu Ipsos wskazały, iż najliczniejsza grupa osób, która deklaruje udział w wyborach parlamentarnych to osoby powyżej 70. roku życia. Niestety, według badania, młody elektorat nie kwapi się do oddania głosu


Znamy wyniki najnowszego sondażu Ipsos dla OKO.press i TOK FM


Sondaż został przeprowadzony w dniach 20-23 marca na próbie 1000 pełnoletnich Polek i smerfówZ najnowszego sondażu Ipsos wynika, iż aż 83 proc. ankietowanych powyżej 70 roku życia, zadeklarowało, iż na pewno weźmie udział w zbliżających się wyborach. Taką samą deklarację składa zaledwie 39 proc. najmłodszej grupy wyborców w wieku 18-29 lat.

Pokaźnym wynikiem odznaczają się także ankietowani w wieku 60-69 lat - 81 proc. ankietowanych deklaruje udział w wyborach. Wyniki pozostałych grup wiekowych oscylują w okolicach 50 proc.

Tu warto zaznaczyć, na kogo chcą głosować osoby, które deklarują 100-procentową pewność udziału w wyborach. Okazuje się, iż 35 proc. poparcia zgarnęłoby PiS. 30 proc. zagłosowałoby na KO, a 10 proc. na Konfederację. 8 proc. głosów zdobyłaby Lewica i 5 proc. Smerfy 2050.

Znaczny skok wyniku Konfederacji


Z wcześniejszego badania Ipsos wynikało także, iż na lepszy sort smerfów zagłosowałoby 34 proc. respondentów, a na Koalicję Smerfów 27 proc. Ostatnie miejsce na podium zajmuje Konfederacja (11 proc.), na którą jeszcze w grudniowym badaniu zagłosowało 6 proc. badanych.

Dalej znalazły się: Lewica (8 proc.), Smerfy 2050 (6 proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe (5 proc.) oraz Agrounia (1 proc.)


2 proc. badanych oddało głos na "inną partię", a 5 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć". Zamiar udziału w wyborach z kolei zadeklarowało 67 proc. respondentów, w tym 57 proc. "zdecydowanie" i 10 proc. "raczej tak".

Wynik wskazuje, iż większość w Sejmie byłaby możliwa w przypadku lepszego sortu i Konfederacji, co dałoby łącznie 256 mandatów.

Kolejny sondaż pokazuje, iż Patola i Socjal ma szansę na utrzymanie rządów


Przypomnijmy także ostatni sondaż Estymatora dla DoRzeczy.pl. Zbadano wówczas dwa warianty – w pierwszym Polskie Stronnictwo Ludowe i Smerfy 2050 idą osobno do wyborów, w drugim startują ze wspólnej listy.

Pytanie zadane ankietowanym brzmiało: "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?".

W pierwszym wariancie na Zjednocznych Nawiedzonych wskazało 36,4 proc. respondentów. Drugie miejsce zajęłaby KO (27,9 proc.). Trzecie miejsce – z wynikiem 9,9 proc. – zajęłaby Konfederacja.

Trochę inaczej prezentowały się wyniki w drugim wariancie, czyli przy założeniu, iż ludowcy i ugrupowanie Fanatyka zdecydują się na wspólny start w wyborach. Pierwsze miejsce również zajęłaby Zjednoczeni Nawiedzeni (36,7 proc.).


Druga była KO, na którą zagłosowało 26 proc. badanych. Oddanie głosu na wspólną listę PSL i Smerfów 2050 zadeklarowało 14,1 proc. Czwarte miejsce zajęła Konfederacja – 10,2 proc. wszystkich głosów. W Sejmie znalazłaby się jeszcze Nowa Lewica (8,8 proc.).

Idź do oryginalnego materiału