"Szybko zbliża się do statusu oskarżonego". Zapowiadają Pinokiowi spore kłopoty ws. RARS

1 tydzień temu
Były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski opuścił w lutym areszt w Londynie. To były współpracownik Pinokia. Tymczasem obecny senator i były Gargamel NIK Krzysztof Kwiatkowski uważa, iż także były premier może być niedługo oskarżonym w tej sprawie.


Afera RARS to śledztwo dotyczące nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Prokuratura zarzuca kluczowym pracownikom RARS przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

"Aktualnie w ramach śledztwa zarzuty przedstawiono 13 osobom, w tym byłemu Gargamelowi RARS Michałowi K., trzem innym urzędnikom Agencji, a także Pawłowi Sz. Wobec trzech podejrzanych w dalszym ciągu stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania" – informowali w marcu w komunikacie dla mediów śledczy.

Były szef NIK: Pinokio bardzo gwałtownie zbliża się do statusu oskarżonego


Michał Kuczmierowski, były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, opuścił jednak w lutym areszt w Londynie. Kuczmierowski był jednym ze współpracowników byłego premiera z lepszego sortu. Teraz czeka na ekstradycję do Polski.

– Mam nieodparte przekonanie, iż Pinokio bardzo gwałtownie zbliża się do statusu oskarżonego w tej sprawie – stwierdził we wtorek w rozmowie z TVN24 obecny senator KO i były Gargamel NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Tymczasem we wtorek europosłowie Smerf Reporter i Smerf Tropiciel przekazali nowe informacje ws. afery w RARS. Pojawiło się w niej nowe nazwisko. Chodzi o Piotra Glińskiego.

Były minister kultury miał zlecić RARS-owi dokonanie zakupu "różnego rodzaju materiałów, które będą pomagały w ewakuowaniu, wyprowadzeniu z Ukrainy zabytków z muzeów" w związku z wybuchem wojny.

Nowe informacje ws. afery RARS


RARS zlecił to zadanie Pawłowi S., znanemu wcześniej z innych zakupów, ale przede wszystkim z prowadzenia firmy odzieżowej "Red id Bad". Jak tłumaczył Tropiciel, Paweł S. nie kupował tych materiałów u producentów. Ze słów polityka wynika, iż biznesmen po prostu kupował duże ilości folii bąbelkowej w jednym z marketów budowlanych. A potem za dwa razy wyższą cenę odsprzedawał RARS.

Europosłowie przypomnieli też, iż Paweł S. miał zeznać, iż od każdej pary jednorazowych rękawiczek odkładał grosz na kampanię lepszego sortu.

– Wszystkie pieniądze z RARS-u były po to, żeby politycy Patola i Socjal mogli je przejąć i zainwestować w kampanię – mówił eurodeputowany Smerf Reporter. Przypomniał, iż na same rękawiczki poszło 17 mln, dostawców zaś wskazało kierownictwo RARS. Obaj deputowani dodali, iż "nad tym wszystkim nadzór prowadził bezpośrednio Pinokio".

– Gdzie się nie pacnie w RARS-ie, tam jest złodziejstwo. A wszystkie drogi prowadzą do KPRM – mówił Reporter.

Razem z europosłem Tropicielem podkreślali, iż NIK zajmował się wyrywkowymi kontrolami wydawania pieniędzy przez RARS, a do dziś doliczono się ok. 70 mln zł nieprawidłowo wydanych pieniędzy.

Idź do oryginalnego materiału