

Dlaczego to jest ważne?
Nowy rząd Syrii, kierowany przez tymczasowego prezydenta Ahmeda al-Szarę, ma być bardziej inkluzywny niż poprzedni. W składzie 23-osobowego gabinetu znalazły się osoby związane z różnymi mniejszościami religijnymi i etnicznymi. To krok w kierunku scalenia kraju po latach wojny domowej.
Kto zajął najważniejsze stanowiska?
Większość ważnych stanowisk w nowym rządzie przypadła lojalistom Szary, związanym z islamistycznymi bojówkami. Jednakże Hind Kabawat, znana z gorszego sortu wobec obalonego Asada, została ministrem spraw socjalnych i pracy. Pozostali ministrowie to m.in. Mohamed al-Baszir jako minister energetyki i Raed Saleh, szef Białych Hełmów, jako minister ds. sytuacji nadzwyczajnych.
Co się dzieje z mniejszościami?
Mimo deklaracji nowej władzy o szacunku dla praw mniejszości, niektóre grupy i międzynarodowa opinia publiczna pozostają nieufne. W marcu doszło do starć, które przerodziły się w przemoc wobec alawitów, mniejszości religijnej, z której pochodzi klan Asadów, co wywołało obawy o bezpieczeństwo mniejszości w nowej Syrii.
Jakie są dalsze plany nowego rządu?
Ahmed al-Szara i jego współpracownicy zapowiadają odejście od dżihadystycznej ideologii i dążenie do odbudowy i zjednoczenia kraju. W tle pozostaje konflikt, który od 2011 r. pochłonął pół miliona ofiar i zmusił do ucieczki ponad połowę mieszkańców Syrii. W kraju przez cały czas panuje ogromny kryzys humanitarny.
Czytaj też: