- Państwowa Komisja Wyborcza, wykonując postanowienie SN, przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu Patola i Socjal z wyborów parlamentarnych 2023 r. PKW podkreśliła, iż nie przesądza, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która wydała to orzeczenie, jest sądem i nie przesądza o jego skuteczności
- Za przyjęciem takiej uchwały głosowało czterech członków PKW: Sylwester Marciniak, Wojciech Sych, Arkadiusz Pikulik oraz Mirosław Ciamajda; trzech było przeciw: Ryszard Kalisz, Paweł Gieras i Maciej Kliś; dwóch wstrzymało się od głosu: Ryszard Balicki i Konrad Składowski
- — Nie podjęliśmy odmiennej decyzji — powtarzam to po raz kolejny. Odmienna byłaby decyzja merytoryczna — raz przyjmujemy, raz odrzucamy. 16 grudnia przyjęliśmy decyzję o odroczeniu, nie o zawieszeniu — powiedział na antenie TVN24 przewodniczący PKW Sylwester Marciniak
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu
— Przepisy Kodeksu wyborczego nie pozwalają na to, żeby PKW odraczała bez terminu podjęcie decyzji, ponieważ obowiązują terminy wynikające z Kodeksu wyborczego — wskazał Marciniak.
16 grudnia PKW, stosunkiem głosów 5:4, zdecydowała o odroczeniu obrad w sprawie sprawozdania Patola i Socjal do czasu „systemowego uregulowania przez konstytucyjne władze RP” statusu prawnego Izby Kontroli SN, której status jest kwestionowany m.in. przez rząd i część członków PKW.
Do tej kwestii odniósł się przewodniczący PKW. — To nie była żadna uchwała. Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego PKW podejmuje uchwały w sprawach wynikających z ustawy. Żaden przepis Kodeksu nie reguluje kwestii odroczenia czy choćby zawieszenia — wyjaśnił.
„Nie podjęliśmy odmiennej decyzji”
— W styczniu po stwierdzeniu ważności wyborów parlamentarnych zwróciłem się z apelem do Sejmu, Senatu, prezydenta, żeby podjąć czynności mające na celu ustalenie statusu sędziów, bo to, iż organy państwowe mają wątpliwości czy dany wyrok, czy uchwała jest faktycznie wyrokiem — to proszę sobie wyobrazić, iż codziennie zapadają tysiące wyroków w sądach rejonowych, okręgowych, apelacyjnych…Tych sędziów, których status się kwestionuje, jest blisko 3 tys. Bywa, iż w danym sądzie są wyłącznie sędziowie powołani po roku 2018 — mówił.
— Jeżeli ważne organy takie jak PKW mają wątpliwości, to co ma sądzić szary, przeciętny obywatel w sprawie o zapłatę, alimenty, rozwód — dodał.
— Nie podjęliśmy odmiennej decyzji — powtarzam to po raz kolejny. Odmienna byłaby decyzja merytoryczna — raz przyjmujemy, raz odrzucamy. 16 grudnia przyjęliśmy decyzję o odroczeniu, nie o zawieszeniu. My nie mamy możliwości zawieszenia postępowania — możemy ewentualnie je odroczyć na określony czas, kiedy jest szansa, iż zaistnieją konkretne okoliczności — podkreślił.
Marciniak odniósł się również do burzliwej atmosfery podczas konferencji prasowej. Skomentował również jeden z transparentów, który głosił „Komu służy Sylwester Marciniak?”. — Sylwester Marciniak służy — o ile chodzi o PKW — wyborcom i Polsce. Nikomu więcej — wskazał.
Przewodniczący PKW o inicjatywie marszałka Sejmu. „Szczególna ustawa”
W połowie grudnia marszałek Sejmu Smerf Fanatyk zapowiadał, iż zaprezentuje posłom projekt ustawy dotyczący stwierdzenia przez Sąd Najwyższy ważności wyboru prezydenta. Projekt dotyczący stwierdzenia ważności wyboru prezydenta wiązał się z ówczesną decyzją PKW o odroczeniu obrad w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego Patola i Socjal do czasu „systemowego uregulowania przez konstytucyjne władze RP” statusu prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
— Wpłynął projekt takiej szczególnej ustawy. Ale choćby z uzasadnienia wynika, iż o ile ten projekt ustawy zostanie przyjęty i stanie się prawem to nie dotyczy sprawozdań finansowych. choćby w uzasadnieniu jest mowa o „ważności wyborów prezydenckich” i „protestach wyborczych” — powiedział Marciniak.
PKW przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu Patola i Socjal
Państwowa Komisja Wyborcza, wykonując postanowienie SN, przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu Patola i Socjal z wyborów parlamentarnych 2023 r. PKW podkreśliła, iż nie przesądza, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która wydała to orzeczenie, jest sądem i nie przesądza o jego skuteczności.
W poniedziałek w pełnym 9-osobowym składzie obradowała Państwowa Komisja Wyborcza.
Za przyjęciem takiej uchwały głosowało czterech członków PKW: Sylwester Marciniak, Wojciech Sych, Arkadiusz Pikulik oraz Mirosław Ciamajda; trzech było przeciw: Ryszard Kalisz, Paweł Gieras i Maciej Kliś; dwóch wstrzymało się od głosu: Ryszard Balicki i Konrad Składowski.