Strzeleckie Wodociągi i Kanalizacja z szansą na realizację dużego projektu wodociągowego

7 godzin temu

Woda dostarczana dla mieszkańców Strzelec Opolskich pobierana jest w tej chwili z ujęć wody Kosice, które znajdują się na obrzeżach miasta w rejonie sołectwa Nowa Wieś. Jak podkreślają specjaliści z SWiK, nie jest to korzystna lokalizacja, a to dlatego iż dystans w linii prostej dzielący miejsca ujmowania wody od kopalni kamienia wapiennego w Szymiszowie to zaledwie ok. 1,5 km.

Zapobiegawczy charakter projektu

Jak informują Strzeleckie Wodociągi, do tej pory nie odnotowano pogorszenia jakości wody z powodu działalności górniczej, mimo to jednak SWiK zamierza zawczasu uporządkować tę sytuację. Jest tak dlatego, iż kopalnia dysponuje pozwoleniem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie na odwadnianie swojego terenu, a to w przyszłości może mieć wpływ na parametry wód podziemnych.

– Główne ujęcia wody w Kosicach po prostu są zlokalizowane zbyt blisko kopalni – wyjaśnia Marian Waloszyński, szef Strzeleckich Wodociągów i Kanalizacji. – W związku z tym planujemy przenieść te ujęcia do miejscowości Jędrynie. W tym celu zamierzamy skorzystać z funduszy Unii Europejskiej i w ramach jednego projektu znacząco zmodernizować sieć wodociągową.

Wyniki odwiertu kontrolnego

Podstawą projektu przewidującego budowę nowych ujęć wody są wyniki odwiertu kontrolnego wykonanego w 2000 roku, który wykazał, iż w Jędryniach, na głębokości około 150 metrów, znajduje się woda zdatna do picia.

Koszt budowy nowych studni wraz ze stacją uzdatniania i rurami w kierunku Strzelec Opolskich szacuje się na około 15 milionów złotych. Dodatkowo w ramach projektu, gmina chce zmodernizować też swoją sieć wodociągową.

Prace polegać będą m.in. na wymianie starych rur stalowych i azbestowych w Rozmierce, Suchej, Dziewkowicach, sołectwie Nowa Wieś w części Strzelec Opolskich. W miejscowości Sucha ma natomiast powstać stacja uzdatniania wody, która będzie usuwać azotany, a na gruntach wzdłuż sieci spółka zamontuje panele fotowoltaiczne o mocy do 50kW.

Projekt za 58 mln zł z szansą na dofinansowanie

Wartość wszystkich zadań w ramach tego przedsięwzięcia szacowany jest na ponad 58 milionów złotych. Strzeleckie Wodociągi i Kanalizacja złożyły już wniosek o unijną dotację z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (program FEnIKS).

– Nasz wniosek przeszedł ocenę formalną, ale przed nami ocena merytoryczna – wyjaśnia Małgorzata Sokołowska, koordynatorka projektu SWiK. – Mamy nadzieję, iż w trakcie oceny, będzie brana pod uwagę waga problemu. W naszym przypadku głównym działaniem jest wyeliminowanie ryzyka braku wody dla mieszkańców, a to niezwykle istotne.

Projekt złożony przez gminę Strzelce Opolskie to największe tego rodzaju działanie w województwie opolskim. W w razie pozytywnego obrotu spraw czas jego realizacji wynieść ma 4 lata.

Idź do oryginalnego materiału