Specjalne latawce zapewnią energię. To polski pomysł

5 godzin temu
Czas2 min

Njord Energy, wrocławski startup założony w listopadzie 2023 roku, planuje wprowadzić na rynek innowacyjne rozwiązanie w branży odnawialnych źródeł energii. Zainspirowani pasją do sportu i technologii założyciele opracowali system oparty na technologii Njord Energy System, który przekształca energię wiatrową w elektryczną dzięki specjalnych latawców. Firma ma szanse jako pierwsza na świecie wprowadzić to rozwiązanie na rynek.

Rozwiązanie opracowane przez startup polega na wykorzystaniu latawca, który wznosi się na większe wysokości niż tradycyjne turbiny wiatrowe, gdzie występują silniejsze i bardziej stabilne wiatry. Energia kinetyczna wytworzona przez latawiec przekształca się w energię elektryczną poprzez system przenoszenia siły rozwijającej linę na generator. System ten oferuje autonomiczne, efektywne źródło czystej energii, dostępne również w nocy – co stanowi przewagę nad panelami fotowoltaicznymi.

System Njord wyróżnia się na tle innych rozwiązań OZE, takich jak instalacje wiatrowe, wodne czy solarne, dzięki swojej mobilności i łatwości instalacji. Umieszczony w standardowym 20-stopowym kontenerze morskim, może być transportowany na duże odległości, a jego instalacja nie wymaga budowy kosztownych dróg ani fundamentów. Dzięki temu rozwiązanie to można stosować w trudno dostępnych miejscach, np. w kopalniach odkrywkowych czy na wysypiskach, co dodatkowo minimalizuje ingerencję w środowisko.

Ponadto, latawce Njord mogą działać na większych wysokościach niż tradycyjne turbiny wiatrowe, co zapewnia lepsze warunki wiatrowe i zwiększa efektywność systemu. Jego niska masa oraz możliwość łatwego zwinięcia sprawiają, iż ma on niski ślad węglowy i jest przyjazny dla środowiska. Co więcej, system nie stanowi zagrożenia dla migrujących ptaków, w przeciwieństwie do dużych turbin wiatrowych.

– Nasze rozwiązanie to przełom w energetyce odnawialnej – mobilność, łatwość instalacji
i efektywność systemu sprawiają, iż Njord Energy może dostarczać czystą energię tam, gdzie inne technologie zawodzą. Działamy na większych wysokościach, wykorzystujemy silniejsze wiatry, a wszystko to bez ingerencji w środowisko naturalne. To przyszłość OZE – podsumowuje Sebastian Szymański, współzałożyciel Njord Energy.

Zdane testy i kooperacja naukowa

Njord Energy zakończył prace nad swoim demonstratorem o nazwie Drakkar, a jego testy potwierdziły sprawność i skuteczność rozwiązania. System ten jest budowany we wrocławskiej siedzibie przez zespół inżynierów. Njord Energy planuje dalsze prace nad systemem, z docelowym zatrudnieniem około 70 specjalistów oraz ekspansją międzynarodową. Nad rozwojem projektu współpracuje z Politechniką Warszawską i zamierza poszerzać kooperacje o udział kolejnych uczelni.

Globalna wizja

Technologia AWE zyskuje popularność na świecie, a w rozwój tej innowacyjnej formy energetyki zaangażowane są firmy z Holandii, Niemiec i Szwajcarii, takie jak KiteSails, KitePower czy EnerKite. Njord Energy ma ambitne plany ekspansji na rynki zagraniczne,w tym na rynek amerykański, gdzie firma otworzyła biuro w Austin, Teksas. Njord współpracuje również z władzami Omanu i organizuje tam konferencję w grudniu 2024 roku, aby zaprezentować swoją technologię szerszemu gronu partnerów z Bliskiego Wschodu.

Firma cieszy się zaufaniem partnerów zagranicznych, czego dowodem są podpisane listy intencyjne z firmami z USA, Omanu oraz Polski, opiewające na kilka milionów dolarów.

Njord Energy to polski startup założony w listopadzie 2023 roku we Wrocławiu przez Sebastiana Szymańskiego, Bartosza Grecznera i Grzegorza Zwolińskiego. Firma opracowuje innowacyjne rozwiązanie w zakresie odnawialnych źródeł energii, opierając się na technologii latawców. Mobilność, efektywność oraz niski ślad węglowy systemu dają firmie znaczącą przewagę konkurencyjną nad tradycyjnymi rozwiązaniami OZE. Firma, z siedzibą we Wrocławiu i oddziałem w Krakowie, rozwija swoją działalność na rynkach międzynarodowych, nieustannie dążąc do rewolucji w branży energetycznej.

Idź do oryginalnego materiału