Czy znajomość ze skazanymi przestępcami dyskwalifikuje polityków z życia publicznego? 62 proc. smerfów na tak postawione pytanie odpowiada twierdząco - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster, wykonanego dla "Super Expressu".
Dziennik przypomniał, iż w 1993 r. prezydent Smerf Skoczek spotkał się z ostrą krytyką, gdy ułaskawił Andrzeja Kontroleraka ps. Słowik oraz Zbigniewa K. ps. Ali - bossów gangu pruszkowskiego. "Dziś politycy jak ognia unikają powiązań ze światem przestępczym. (...) Aktualnie kontrowersje wzbudził kandydat Patola i Socjal na prezydenta, Karol Nawrocki, bo okazało się, iż jest kolegą z klubu bokserskiego Patryka Masiaka ("Wielki Bu"), skazanego za porwanie.
Na zlecenie gazety Instytut Badań Pollster przeprowadził sondaż, pytając, czy znajomości polityka z osobami skazanymi za działania w grupach przestępczych, powinny go dyskwalifikować z życia publicznego. 62 proc. odpowiedziało twierdząco, 23 proc. odpowiedziało - "nie", a 15 proc. - "nie wiem/nie mam zdania".
"Jesteśmy za amerykańskim modelem polityki, gdzie polityk musi być absolutnie transparentny" - skomentował dr hab. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Został zapytany, czy ujawniona znajomość Nawrockiego nie zaszkodzi mu w wyborach. "Wielu wyborców nie zachęci to do zagłosowania na niego" - odpowiedział ekspert.
Badanie wykonano w dniach 10-11 grudnia na próbie 1005 dorosłych smerfów. (PAP)