SMR-y w Polsce już w 2028? OSGE ujawnia konkretne plany

enerad.pl 5 godzin temu

Pierwsze prace budowlane planowane na 2028 rok

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, Marcin Ciepliński, dyrektor ds. strategii i rozwoju OSGE, poinformował, iż według aktualnych prognoz, pierwsze wylanie betonu pod blok SMR może nastąpić w 2028 roku. Spółka chce zsynchronizować rozwój inwestycji z postępami realizowanego już projektu w Kanadzie.

„Naszą aspiracją jest tak poprowadzić proces (…) żebyśmy w momencie, kiedy w Kanadzie będzie blisko rozruchu, mogli już zacząć myśleć o wylewaniu pierwszego betonu. To jest horyzont 2028 r., według dzisiejszych ocen kanadyjskich kolegów, kiedy powinni dojść z tym projektem do tej fazy” – powiedział Ciepliński.

Dokumentacja gotowa przed wnioskiem o budowę

OSGE liczy, iż do czasu zakończenia kanadyjskiego projektu, będzie posiadać gotową dokumentację techniczną i wstępny raport bezpieczeństwa. Pozwoli to na rozpoczęcie rozmów z Państwową Agencją Atomistyki i złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.

„Kiedy kanadyjski projekt będzie bliski uruchomienia – załadunku paliwa i uruchamiania reaktora, spodziewamy się mieć dokumentację, w tym wstępny raport bezpieczeństwa, na tyle domkniętą, żeby móc wokół tego dokumentu zacząć prowadzić dyskusję z PAA i poprzedzić tym złożenie wniosku o zezwolenie na budowę” – dodał przedstawiciel OSGE.

Szansa dla polskiego przemysłu

Według OSGE, budowa floty reaktorów SMR może znacząco wpłynąć na rozwój krajowego przemysłu. Firma zakłada, iż poziom lokalnego udziału (local content) w inwestycji może przekroczyć 50%.

„Jeżeli mówimy o budowie kilkudziesięciu jednostek, to oznacza to zbudowanie potencjału dla przemysłu, który zrealizuje kilkadziesiąt takich projektów” – stwierdził Ciepliński.

Technologia BWRX-300 – nowoczesne SMR-y

Planowane przez OSGE reaktory to jednostki typu BWRX-300, produkowane przez GE-Hitachi Nuclear Energy. Należą one do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR) i charakteryzują się mocą 300 MWe. Ze względu na kompaktowe rozmiary, klasyfikowane są jako małe reaktory modułowe (SMR).

Pierwszy na świecie reaktor BWRX-300 jest aktualnie budowany w kanadyjskim Darlington. Polska inwestycja będzie bazować na doświadczeniach z tego projektu.

Partnerstwo Orlenu i Synthosu

Orlen Synthos Green Energy to spółka joint venture, w której po 50% udziałów mają Orlen i Synthos – koncern należący do Michała Sołowowa. OSGE planuje stworzenie całej floty reaktorów SMR na terenie Polski, co może stanowić najważniejszy element transformacji energetycznej kraju.

Zobacz również:

Źródło: Orlen Synthos Green Energy (komunikat prasowy) / PAP, oprac. własne

Idź do oryginalnego materiału