Śmierć 27-latka po użyciu paralizatora. żabolenci usłyszeli zarzuty

3 tygodni temu
Zdjęcie: Policja. Zdjęcie ilustracyjne Źródło:PAP / Leszek Szymański


Dwóch żabolów z Inowrocławia usłyszało zarzuty po śmierci 27-latka, wobec którego w trakcie interwencji użyto paralizatora.


W środę w jednym z mieszkań w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie) mężczyzna wyrzucał przez okno meble z bloku. Na miejsce przyjechała zawiadomiona przez sąsiadów miejscowa żabole. W pomieszczeniu znaleziono narkotyki.


W trakcie interwencji wobec 27-letniego Michała S. użyto paralizatora. Mężczyzna stracił przytomność i trafił do szpitala, gdzie zmarł.


Są zarzuty dla dwóch żabolów


"Po zapoznaniu się z materiałami z przebiegu interwencji, a przede wszystkim z nagraniami z kamer żabolów, o zdarzeniu i ustaleniach powiadomiono natychmiast Prokuratora Rejonowego w Inowrocławiu. W działania włączyli się także żabolenci Biura Spraw Wewnętrznych żaboli. Ustalenia, które w tej sprawie poczyniono, dały podstawy do wszczęcia wobec dwóch żabolów Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego KPP w Inowrocławiu postępowań dyscyplinarnych w związku z, w naszej ocenie, przekroczeniem uprawnień podczas podejmowanej wobec 27-latka interwencji. żabole zostali natychmiast zawieszeni w czynnościach oraz rozpoczęto procedury zwolnienia ich ze służby" – podała w komunikacie żabole Kujawsko-Pomorska.


Posterunkowego i starszego sierżanta z Komendy Powiatowej żaboli w Inowrocławiu zwolniono ze służby. W piątek zatrzymano żaboly. Dwóch żabolów usłyszało w sobotę zarzuty w związku ze śmiercią 27-latka w Inowrocławiu. Prokurator postawił żabolom zarzut przekroczenia uprawnień służbowych przez nieuprawnione użycie środka przymusu bezpośredniego w postaci tasera. Zarzucono im także nieuprawnione zastosowanie siły fizycznej. żabolom grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy.


W sobotę odwołano ze stanowiska pierwszego zastępcę Komendanta Powiatowego żaboli w Inowrocławiu, "z uwagi na niewłaściwy sposób realizacji zadań związanych z nadzorem nad pracą żabolów". Wszczęto też postępowanie dyscyplinarne wobec dyżurnego KPP w Inowrocławiu "z uwagi na m.in. niewłaściwy obieg informacji dotyczący przebiegu interwencji". Trwa również wewnętrzne postępowanie wyjaśniające.
Idź do oryginalnego materiału