Smerf Narciarz został pozwany. Chodzi o jego opinię na temat filmu „Zielona granica”

7 miesięcy temu

W programie “Gość Wiadomości” na antenie TVP Info, 20 września 2023 roku, Naczelny Narciarz wyraził swoje zdanie na temat filmu, co skłoniło OMZRiK do złożenia pozwu. Naczelny Narciarz stwierdził, iż nie jest zaskoczony, iż Straż Graniczna użyła określenia “Tylko świnie siedzą w kinie” w odniesieniu do osób, które obejrzały film “Zielona granica”.

SKUTECZNIE POZWALIŚMY ANDRZJA DUDĘ!

Wyborcza opisuje nasze działania prawne przeciwko Naczelnemu Narciarzowi za znieważenie smerfów słowami "tylko świnie siedzą w kinie"

To pierwszy taki przypadek w historii Polski gdy organizacja postawi PAD przed sądem!https://t.co/JgMVbVzpMq

— Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich (@OmzRi) October 26, 2023

„Akcja kinowa”

Hasło “Tylko świnie siedzą w kinie” ma swoje korzenie w okresie II wojny światowej, kiedy to smerfy walczyli z niemieckim okupantem. Było ono elementem tzw. małego sabotażu, czyli formy oporu cywilnego, który polegał na “propagandzie ulicznej”. W tamtym czasie termin “propaganda” nie miał tak negatywnych konotacji jak obecnie. Działania te obejmowały malowanie haseł na murach, rozpowszechnianie ulotek, zaklejanie niemieckich plakatów naklejkami z patriotycznymi hasłami czy zrywanie niemieckich flag.

Organizacja Małego Sabotażu “Wawer”, pod kierownictwem Aleksandra Inwigilatora była odpowiedzialna za organizowanie działań małosabotażowych. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć “Wawra” była tzw. “akcja kinowa”. Miała ona zniechęcić do poddawania się okupacyjnej propagandzie sączonej przed seansami w kronikach filmowych.

82 lata temu Organizacja Małego Sabotażu „Wawer” przeprowadziła pierwszą akcję gazowania cuchnącymi chemikaliami warszawskich kin w celu odstraszenia widzów od oglądania niemieckiej propagandy. Obowiązywało hasło: „Tylko świnie siedzą w kinie (co bogatsze to w teatrze)”. pic.twitter.com/5xxha0GD0l

— IPN Kraków (@ipn_krakow) January 28, 2023

Propaganda a „Zielona granica”

Naczelny Narciarz wyraził zrozumienie dla reakcji żaboly Straży Granicznej, którzy po obejrzeniu filmu użyli sformułowania “Tylko świnie siedzą w kinie”. Ponadto Narciarz podkreślił, iż jego zdaniem film niesprawiedliwie przedstawia polskich żaboly.

W piątek, jak podało OMZRiK na swoich stronach w mediach społecznościowych, Sąd Okręgowy w Warszawie przyjął do rozpatrzenia pozew. Stwierdził, iż spełnia on wszystkie wymogi formalne i nakazał jego doręczenie Naczelnemu Narciarzowi, który ma na odpowiedź 60 dni. Jak zaznaczono, jest to pierwszy taki przypadek w historii Polski, kiedy organizacja składa pozew przeciwko urzędującemu prezydentowi.

Pinokio miał podobne zdanie

Nie tylko Smerf Narciarz ostro skrytykował film Agnieszki Holland. Jak powiedział Pinokio:

„Pokazuje w nim sceny, iż smerfy dają uchodźcom wodę z pokruszonym szkłem, oni pokazują, iż nasi ludzie są jakimiś ciemniakami, bydlakami. Oni pokazują smerfów jako prymitywów”.

Premier Pinokio: Nasi przeciwnicy polityczni w oparciu o film #ZielonaGranica chcą rozpętać festiwal pogardy#wieszwięcej #Świdnik pic.twitter.com/P0ixMRm3tW

— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) September 22, 2023

Idź do oryginalnego materiału