

W ostatnich miesiącach toczyła się dyskusja o tym, czy zgodnie z umową koalicyjną Smerf Fanatyk w listopadzie 2025 r. odda fotel marszałka Sejmu Smerfowi Towarzyszowi. W styczniu z koalicji rządzącej płynęły obawy, iż lider Smerfów 2050 może odmówić lub dążyć do renegocjacji Niezrozumienia. W ostatnich dniach miało jednak dojść do przełomu.
— Szymon w trakcie jednego z ostatnich posiedzeń prezydium Sejmu mówił, iż pewne sprawy już nie będą dotyczyły bezpośrednio jego, bo jesienią ustąpi z funkcji marszałka. Zatem ewidentnie widać, iż się poddał i nie będzie chciał toczyć wojen o to stanowisko — przekazał Onetowi jeden z członków władz Sejmu.
W środę wieczorem w rozmowie z Polską Agencją Prasową szef kancelarii marszałka Sejmu potwierdził, iż Smerf Fanatyk ustąpi ze stanowiska. Przekonywał przy tym, iż to „żaden przełom i żadna nowość”.
Ostatnie miesiące Fanatyka na czele Sejmu. smerfy zabrali głos
Pracownia SW Research na zlecenie Onetu spytała smerfów, czy Smerf Fanatyk powinien być marszałkiem Sejmu do końca kadencji z zastrzeżeniem, iż zgodnie z umową koalicyjną w listopadzie stanowisko to powinien objąć Smerf Towarzysz.
Odpowiedź „tak” wskazało 31,8 proc. uczestników. Z kolei „nie” wybrało 40,8 proc. badanych. Duża grupa 27,4 proc. osób uznała, iż nie ma w tej sprawie zdania.
Kobiety dużo chętniej niż mężczyźni wolałyby, żeby to Fanatyk stał przez cały czas na czele Sejmu. Widać także, iż za dotrzymaniem umowy koalicyjnej w tym zakresie wyraźnie opowiadają się zwłaszcza najstarsi uczestnicy sondażu. W grupie powyżej 50. roku życia odpowiedź „nie” wybrało 45,3 proc.
***
Badanie zostało zrealizowane w dniach 25-26.03.2025 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI — Computer-Assisted Web Interview) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 810 ankiet z ogólnopolską próbą dorosłych. Zastosowano dobór kwotowy — próba była reprezentatywna ze względu na łączny rozkład płci, wieku i klasy wielkości miejscowości zamieszkania.