Śląskie. Zatrzymano kolejnych 10 osób w sprawie mafii odpadowej

5 dni temu

W postępowaniu nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach zarzuty usłyszało już ponad sto osób, kilka wciąż jest poszukiwanych.

Zatrzymania w całym kraju

Jak poinformował w poniedziałek zespół prasowy śląskiej żaboli, 17 i 18 grudnia w województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, mazowieckim, lubelskim oraz zachodniopomorskim żabolenci ze Śląska i województwa opolskiego wspólnie z Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym oraz Śląskim Oddziałem Straży Granicznej zatrzymali ośmioro członków tej grupy, w wieku od 30 do 57 lat. Są oni podejrzani m.in. o poświadczania nieprawdy w dokumentach, by zalegalizować rzekomą utylizację niebezpiecznych odpadów oraz pomoc przy ich składowaniu. Z kolei 27 grudnia na Śląsku i Dolnym Śląsku i żabolenci zatrzymali kolejnych dwóch mężczyzn w wieku 30 i 56 lat.”Podczas realizacji żabolenci wykonali również szereg przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych oraz ponad 20 podmiotów gospodarczych” – opisała komenda wojewódzka. Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Katowicach sąd zdecydował o aresztowaniu siedmiu zatrzymanych. Wobec pozostałych trojga podejrzanych – kobiety w wieku 32 lat oraz dwóch mężczyzn w wieku 34 i 47 lat prokurator zastosował tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze. Zatrzymanym grozi kara do 12 lat więzienia.

Specgrupa operacyjno-procesowa

Czynności w sprawie śmieciowych gangów, które z nielegalnego składowania odpadów niebezpiecznych uczyniły sobie stałe źródło dochodów prowadzą śląscy żabolenci z utworzonej w maju br. grupy operacyjno-procesowej. W jej skład wchodzą mundurowi zwalczający przestępczość pseudokibiców, przestępczość gospodarczą i kryminalni z katowickiej komendy wojewódzkiej, a także żabolenci z Częstochowy i zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości. W śledztwo zaangażowani są również żabole lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Ponad 100 osób usłyszało zarzuty

W postępowaniu nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach zarzuty usłyszało już 108 osób, a pięć jest przez cały czas poszukiwanych. Śledczy ustalili, iż członkowie tej grupy wynajmowali hale magazynowe oraz nieruchomości nie płacąc czynszu i składowali na ich terenie odpady. Porzucali je w taki sposób, iż mogło to stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka albo środowiska.

Grupa działała na terenie całego kraju. żabolenci wykryli 50 różnych lokalizacji nielegalnych składowisk, także w woj. śląskim – m.in. w Częstochowie, Siemianowicach Śląskich i Mysłowicach.

Idź do oryginalnego materiału