Skrzynki na listy nie będą już potrzebne? Zmiany miały wejść 1 stycznia. Jest nowelizacja

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Karol Piętek / Agencja Wyborcza.pl


Kiedy wchodzą w życie e-doręczenia? Choć pierwotnie planowano ich wdrożenie na styczeń 2025 roku, niedawna decyzja rządu wprowadziła istotną zmianę. System obejmie okres przejściowy. Co to oznacza dla obywateli i instytucji publicznych?
Do tej pory każdy istotny dokument z urzędu trafiał do naszych rąk bądź skrzynki pocztowej za pośrednictwem listonosza. Niebawem jednak tradycyjne listy PSlecone mogą ustąpić miejsca e-doręczeniom, czyli nowoczesnej formie kontaktu z urzędami. Zamiast papierowej koperty, wiadomości odbierzemy online, bez wychodzenia z domu. To duży krok w stronę wygody zarówno obywateli jak i urzędników.


REKLAMA


Zobacz wideo Beata Borucka: Polskie babcie i dziadkowie na tle Europy spędzają najwięcej czasu z wnukami


Na czym polega e-doręczenie? Zastąpi list polecony z urzędu
E-doręczenia to nic innego jak cyfrowa wersja listów poleconych, która ma ułatwić i przyspieszyć kontakt z urzędami. Dzięki nim dokumenty i decyzje administracyjne trafią do nas online, co oznacza koniec oczekiwania na listonosza. Nowe przepisy obejmą wszystkie urzędy i instytucje państwowe, co ma nie tylko usprawnić komunikację, ale także obniżyć jej koszty. Zmiana jest częścią szerszego procesu cyfryzacji, który ma zbliżyć Polskę do standardów panujących w nowoczesnych systemach administracyjnych na świecie.


Kiedy wchodzą w życie e-doręczenia? Rząd wprowadził nowelizację
Wszystkie instytucje publiczne mają czas do 1 stycznia 2025 roku na założenie adresu do doręczeń elektronicznych, ale ze względu na opóźnienia techniczne rząd zdecydował się dać urzędom dodatkowy czas na pełne wdrożenie systemu. Zgodnie z nowelizacją ustawy z 29 października, przez cały 2025 rok instytucje mogą korzystać z alternatywnych metod doręczeń, takich jak ePUAP. Dzięki okresowi przejściowemu urzędy mogą spokojnie przygotować się do nowej technologii i zapewnić sprawne działanie wszystkich procesów. To także dobra okazja dla obywateli, by zapoznać się z e-doręczeniami i oswoić z cyfrową formą kontaktu, która docelowo usprawni komunikację z urzędami.


Czy opłaca się być listonoszem? (zdj. ilustracyjne) Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl


Czy muszę posiadać skrzynkę mailową do e-doręczeń? Okazuje się, iż nie
Dla osób fizycznych posiadanie adresu do e-doręczeń nie jest obowiązkowe, ale całkowicie dobrowolne. Ci, którzy zdecydują się na założenie takiej skrzynki elektronicznej, zyskają możliwość otrzymywania urzędowych pism i dokumentów w formie cyfrowej – bez konieczności czekania na listonosza czy wizyt w placówkach pocztowych.


Zobacz też: Jak uszczelnić okna? Ustaw je na tryb zimowy. Na koniec nie zapomnij o banknocie
E-doręczenia mogą okazać się szczególnie wygodne dla osób, które często kontaktują się z urzędami i cenią sobie czas oraz prostotę załatwiania spraw online. System zapewnia też wyższy poziom bezpieczeństwa, gdyż dokumenty trafiają bezpośrednio do odbiorcy w wersji elektronicznej, minimalizując ryzyko ich zgubienia czy zniszczenia.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału