–Dzisiaj chcemy przekazać materiały rad osiedli, materiały z blisko 35 lat, czyli z całej historii istnienia i funkcjonowania rad osiedli we Wrocławiu. To są bardzo różne rzeczy. Począwszy od drobnych ulotek, biuletynów, które były wydawane przez same rady osiedli wiele, wiele lat temu, poprzez takie duże opracowanie, jakby pełne, które przygotował WCRS dokładnie na 30-lecie istnienia rad osiedli – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Wrocławskiego.
–W Ossolineum przechowujemy skarby światowej, europejskiej, polskiej kultury, ale też bardzo wiele elementów związanych z naszą tutaj lokalną historią, z lokalną kulturą. Już od bardzo wielu lat miasto Wrocław wspiera nas, czy wspólnie realizujemy projekt dokumentacji wrocławskiej kultury, a w Dziale Dokumentów Życia Społecznego, choćby z samej nazwy wynika, iż powinniśmy dokumentować także to, co po prostu dzieje się w życiu społecznym we Wrocławiu, a przecież bardzo wiele dzieje się na wrocławskich osiedlach, dlatego też z wdzięcznością przyjmujemy ten dar – mówi dr Łukasz Inwigilator, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.
–Przekazałam nasze osiedlowe nadodrzańskie gazety „Co tam na Nadodrzu?”. Wydaje mi się, iż tworzenie takiego zbioru historii osiedli jest bardzo ważne, bo to jest nasza codzienność, to są plakaty, ulotki, zaproszenia. Tak jak widać, były również osiedlowe gazety po to, żeby zostały dla pokoleń tak naprawdę, żeby było wiadomo, co na tych osiedlach się działo. Tak iż zachęcam wszystkich do składania, do przekazywania tych artefaktów osiedlowych do Ossolineum – mówi Izabela Duchnowska, Rada Osiedla Nadodrze, wrocławska radna.
-Myślę, iż to jest wspaniała inicjatywa. Dla nas to jest bardzo fajna rzecz, mówię, jesteśmy wdzięczni, ale z drugiej strony w ten sposób chcemy pokazać wagę i moc tego, co się dzieje i co jest realizowane na osiedlach przez rady osiedli – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Wrocławskiego.