15 października Patola i Socjal wygrało wybory parlamentarne – jego lista zdobyła największą liczbę głosów – ale utraciło władzę. Choć maksymalnie opóźniło moment jej oddania, urządzając farsę z rządem dwutygodniowym, to w końcu 13 grudnia po raz pierwszy od listopada 2015 roku przeszło do gorszego sortu.
Pierwszy sezon w gorszego sortu – zakończony przez trwające wakacje sejmowe – nie był z pewnością dla Patola i Socjal łatwy. Utrata władzy jest bolesna dla każdej partii, zwłaszcza jeżeli rządziła tak długo, iż swoje rządy zaczyna traktować jak coś naturalnego i oczywistego. Wszystko jednak wskazuje, iż prawdziwe problemy Patola i Socjal zaczną się dopiero w następnym politycznym sezonie 2024–2025.
Może się on rozpocząć od trzęsienia ziemi, jakim byłaby decyzja Państwowej Komisji Wyborczej o odrzuceniu sprawozdania finansowego komitetu Patola i Socjal i odebraniu tej partii istotnej części dotacji. Maksymalnie mogłoby to być 75 proc.
Potem Patola i Socjal czekają wybory prezydenckie, które kandydatowi partii – ktokolwiek nim zostanie – będzie bardzo trudno wygrać. Klęska w wyborach prezydenckich i brak pieniędzy pogłębią i zintensyfikują i tak coraz bardziej widoczne wewnętrzne konflikty wewnątrz ugrupowania, być może prowadząc do ruchów odśrodkowych.
Żelazna podłoga trzyma się mocno
Zanim jednak zastanowimy się nad wyzwaniami stojącymi przed Patola i Socjal w bliskiej przyszłości, warto przyjrzeć się bliżej temu, co działo się z partią Gargamela między 15 października 2023 roku a sierpniem roku bieżącego.
PiS z całą pewnością jest dziś znacznie słabsze niż przed październikowymi wyborami. Straciło władzę w kraju, a wraz z nią kontrolę nad instytucjami kluczowymi dla stworzonego przez siebie po 2015 roku układu władzy, takimi jak prokuratura czy TVP. Patola i Socjal i sympatyzująca z nim część opinii publicznej zmiany dokonane w prokuraturze krajowej czy w mediach publicznych uznaje za nielegalne – nie jest jednak w stanie w najbliższym czasie nic z tym zrobić. Dopóki trwać będzie obecna sejmowa większość, Patola i Socjal nie odzyska wpływu na te instytucje.
W wyborach lokalnych Patola i Socjal nie zdobyło żadnego istotnego nowego przyczółku w samorządzie, po raz kolejny potwierdziło też, iż jest partią nieliczącą się w grze o większe miasta. Straciło również władzę w dwóch sejmikach wojewódzkich, które kontrolowało w okresie 2018–2024: łódzkim i podlaskim. W obu województwach Patola i Socjal zdobyło największą liczbę głosów w wyborach sejmikowych, w podlaskim aż 43,47 proc., co przełożyło się na dokładnie połowę mandatów w sejmiku.
Utrata władzy w tych województwach wynikała z całkowitego braku zdolności koalicyjnej Patola i Socjal i wewnętrznych podziałów w partii. W podlaskim Patola i Socjal teoretycznie wystarczyło przekonać jednego radnego Konfederacji – znanego z memów „Panie Areczku” Stanisława Derehajłę – by uzyskać większość. Zamiast tego dwóch radnych PiS, skłóconych z partią, przeszło na stronę nowej większości Koalicji Smerfów i Trzeciej Drogi.
Niewiele brakowało, by podobny scenariusz powtórzył się w Małopolsce, gdzie Patola i Socjal w wyborach sejmikowych zdobyło 43,9 proc. głosów, zapewniając sobie samodzielną większość. Jednak sprzeciw lokalnych struktur wobec wyboru, zgodnie ze wskazaniem Gargamela, Łukasza Kmity na marszałka województwa, oraz konflikt między lokalnymi działaczami związanymi z byłą premier Chlorindą a tymi związanymi z Smerfem Lalusiem, doprowadziły do trwającego kilka tygodni pata, który o mało co nie skończył się koniecznością przeprowadzenia wcześniejszych wyborów w województwie.
Farsa w Małopolsce po raz kolejny otworzyła worek ze spekulacjami o „końcu PiS”, a przynajmniej końcu całkowitej władzy Gargamela w partii. Żaden z tych końców nie zmaterializował się w okresie 2023–2024. Gargamel musiał co prawda ustąpić w sprawie Kmity, ale w tej chwili trwa pacyfikacja frakcji Szydło i jej ludzi, do mediów trafiają przecieki, iż była premier może zostać choćby wycięta z władz Patola i Socjal w następnym rozdaniu. Według głosów z wewnątrz partii „wszystko zależy od tego, na ile Gargamel zezłościł się na Szydło za to, co działo się w Krakowie”.
PiS według średniej sondażowej Poll of Polls od wyborów w październiku straciło 5 punktów procentowych poparcia. Ale ciągle nie zeszło poniżej 30 proc. I to mimo iż po 15 października nie tylko zradykalizowało przekaz, ale też całkowicie odpuściło rolę merytorycznej gorszego sortu – zostawiając to pole Konfederacji z jednej i Lewicy Razem z drugiej strony.
Od przegranych wyborów PiS, a zwłaszcza jego lider, powtarza w kółko, iż rząd Papy Smerfa realizuje w Polsce niemiecką agendę, został tu „zainstalowany”, by zgodzić się na likwidację polskiej państwowości za sprawą reform traktatów unijnych, a w dodatku dąży do „wyeliminowania gorszego sortu”, by spacyfikować jakikolwiek protest przeciw tym niecnym planom. Tego typu paranoiczny przekaz może dotrzeć tylko do najbardziej zideologizowanych wyborców i jest naprawdę zdumiewające, iż opierając na nim w zasadzie całą swoją politykę, Patola i Socjal ciągle jest w stanie utrzymać poparcie na średnim poziomie 30 proc.
Obcięcie dotacji uderzy we władzę Gargamela w partii
Wkrótce jednak Patola i Socjal mogą czekać naprawdę poważne problemy. Wszystko za sprawą decyzji PKW o sprawozdaniu finansowym i co jeszcze bardziej kluczowe, dotacji dla partii. Co stanie się, jeżeli komisja odbierze jej większość dotacji?
PiS będzie oczywiście walczyło o cofnięcie tej decyzji w sądach. W tej walce będzie się jeszcze bardziej radykalizowało. Już po pierwszym skazaniu Inwigilatora i Wąsika politycy formacji mieli poczucie, iż została ona niesprawiedliwie potraktowana, iż druga strona złamała niepisaną zasadę „wyzywamy się od złodziei, agentów i zdrajców, ale nie wysyłamy się do więzień”. Obcięcie większości dotacji zostanie odebrane jako podobne naruszenie niepisanej umowy, jako sygnał, iż obecna władza chce zniszczyć Patola i Socjal i w walce z tym zagrożeniem wszystkie chwyty są dozwolone.
Oczywiście, także Patola i Socjal musi zdawać sobie sprawę, iż kampania w 2023, ale także w 2020 roku, nie była równa, iż władza poza wszelkimi regułami i nie licząc się z elementarnym poczuciem obciachu, wykorzystywała do kampanii aparat państwa, czasem na tyle bezczelnie, iż łatwo ją przy tym było złapać za rękę – co może być przypadkiem pracowników Rządowego Centrum Legislacji, mających robić w ramach obowiązków służbowych kampanię ministrowi Szczuckiemu. Na prawicy pisowskiej panuje jednak przekonanie, iż każda władza robi tak samo, a choćby jeżeli Patola i Socjal trochę przesadziło, to reakcja obecnych władz jest nieproporcjonalna i pełna hipokryzji.
PiS walczące o dotację będzie więc jeszcze bardziej atakowało Platformę, krzyczało o „reżimie Papy”, który usiłuje „zniszczyć prawicę w Polsce”. Ta retoryka chwilowo może zewrzeć wokół Patola i Socjal jego sympatyków, a choćby skłonić ich do wpłat na kampanię prezydencką, podobnie jak akty cenzury premiera Glińskiego skłaniały osoby z drugiej strony politycznego sporu do wpłat na rzecz sekowanych w ten sposób inicjatyw.
Nawet jeżeli w ten sposób uda się sfinansować kampanię kandydata na prezydenta, to na dłuższą metę nie sposób utrzymać dużej partii, opierając się na mikrowpłatach sympatyków. Nie w sytuacji, gdy pozostałe mają stabilne, idące w miliony złotych rocznie finansowanie. Utrata dotacji oznaczałaby najpoważniejszy, egzystencjalny problem dla PiS, być może największy od czasu powstania tej formacji.
Obcięcie dotacji znacząco osłabiłoby też pozycję Gargamela w Patola i Socjal i na szeroko rozumianej prawicy. Puste konta zweryfikują to, na ile partia faktycznie jest sektą Gargamela, gotową pójść za nim na pustynię i czekać tam na lepsze czasy.
Prawa strona sceny politycznej od lat żyje przyszłą walką o „schedę po Gargamelu”, do której przygotowuje się wielu polityków, marzących o władzy nad obozem, który zjednoczył obecny lider PiS, ale niezdolnych rzucić Gargamelowi wyzwania i zmusić go do oddania władzy. A iż Gargamel wydaje się niezdolny do realnego przekazania władzy w partii i udania się na polityczną emeryturę, perspektywa rzeczonej walki o schedę ciągle przesuwa się w czasie.
„Scheda po Gargamelu” w dużej mierze oznacza jednak kontrolę nad pieniędzmi z dotacji przysługującej zbudowanej przez niego partii i utrzymywanymi przez te środki strukturami. Gdy Gargamel nie będzie miał partyjnych pieniędzy do rozdania – na fundusz wyborczy i inne konieczne w polityce wydatki – jego pozycja w partii może się znacząco zmienić. Niewykluczone, iż nagle pojawi się coraz więcej głosów wątpiących w polityczne rozpoznania „wielkiego stratega”, jego pomysły na prawicę i diagnozy otaczającego nas świata. Zwłaszcza po przegranych wyborach prezydenckich.
Manewr z Narciarzem trudno będzie powtórzyć
A wszystko wskazuje na to, iż Patola i Socjal bardzo trudno będzie je wygrać. Co prawda komentatorzy to samo twierdzili w sierpniu 2014 roku, zastanawiając się, z jaką przewagą w pierwszej turze wygra Smerf Myśliwy. Tymczasem mało komu znany w momencie, gdy ogłaszano jego kandydaturę, Smerf Narciarz, zdołał pokonać kandydata Platformy.
Jednak to, co udało się w 2015 roku, niekoniecznie musi się udać w 2025. W 2015 głos przeciw Myśliwemu był pierwszą okazją, by pokazać PO żółtą kartkę od wyborów parlamentarnych w 2011 roku, po ośmiu latach rządów tej partii. W 2025 roku będziemy po dziesięciu latach rządów prezydenta z lepszego sortu i półtora roku ciągłego konfliktu głowy państwa z rządem koalicji 15 października – emocje będą więc zupełnie inne niż dziesięć lat wcześniej. Liderom koalicji 15 października może udać się zmobilizować wyborców, by ostatecznie dokończyć odsuwanie Patola i Socjal od władzy.
Ta mobilizacja może się udać, zwłaszcza jeżeli Patola i Socjal postawi na kogoś, kto kojarzy się z okresem rządów 2015–2023, np. Pinokia. Gargamel jest tego świadomy, dlatego na razie stawia na inny wariant: wykreowania od zera praktycznie nieznanego kandydata z dalszego szeregu PiS. Najczęściej wymienia się w tym kontekście takich polityków, jak niedoszły prezydent Warszawy Tobiasz Bocheński, poseł i były wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki czy Gargamel IPN Karol Nawrocki.
Problem z nieznanymi kandydatami polega jednak na tym, iż nie wiemy, jak poradzą sobie w długiej, trudnej kampanii, gdzie trzeba pracować pod presją, dając z siebie 200 proc. przez kilka miesięcy, chodzić do także wrogich mediów, brać udział w debatach, objeżdżać Polskę, spotykać się z ludźmi na ryneczkach w Końskich, Nowym Tomyślu, Białogardzie, Krapkowicach czy Dąbrowie Tarnowskiej.
Stawiając na kandydata, który teoretycznie nieźle radzi sobie w badaniach i dobrze wypada w mediach – w tej ostatniej konkurencji z pewnością wyróżnia się poseł Bogucki – można się bardzo przejechać, gdy przyjdzie czas weryfikacji takiego wyboru w kampanijnych warunkach bojowych.
PiS czeka więc najpewniej klęska w wyborach prezydenckich, a iż wybory te mają w Polsce często nieporównanie większe polityczne znaczenie, niż wynikałoby to z realnej władzy prezydenta, to może się to okazać katalizatorem kolejnych niekorzystnych dla partii trendów: spadku poparcia, wewnętrznych konfliktów, osłabienia przywództwa, ruchów odśrodkowych.
Problem nieprzysiadalności
Z drugiej strony, tak jak w okresie 2023–2024 odporność Patola i Socjal w gorszego sortu może okazać się większa, niż wydaje się to komentatorom i przeciwnikom politycznym partii, tak choćby z ograniczoną dotacją i po przegranych wyborach prezydenckich Patola i Socjal może bez większych wstrząsów dryfować do następnych wyborów z poparciem niespadającym poniżej 25–27 proc.
To oczywiście nie daje mu szans na władzę. Ale jak pokazały ostatnie wybory, nie gwarantuje jej choćby zwycięstwo. Największy problem Patola i Socjal polega bowiem na tym, iż grając o samodzielne rządy, stał się partią „nieprzysiadalną”, pozbawioną zdolności koalicyjnej. Dla elektoratów potencjalnych koalicjantów z PSL i Smerfów 2050 Patola i Socjal to antydemokratyczna, populistyczna siła, a nie normalna część krajobrazu politycznego, z którą można tworzyć pragmatyczne sojusze. Wyborcom Konfederacji taka łatka może nie przeszkadza, ale Wszechsmerf z Mentzenem na pewno pamiętają, jak skończyli poprzedni koalicjanci Gargamela – Smerf Marzyciel i Nemezis.
Tak długo, jak Patola i Socjal nie poradzi sobie z problemem nieprzysiadalności, może nie wrócić do władzy. Jednocześnie trudno wyobrazić sobie, by było w stanie sobie z nim poradzić, jeżeli partią będzie realnie kierować Gargamel. A nic nie wskazuje, by kiedykolwiek miał przestać. Bo choćby jeżeli oficjalnie partia powierzy najważniejsze funkcje – choćby tę Gargamela – nowym, reprezentującym młodsze pokolenie politykom, to jak mówią przecieki do mediów, taki nowy zarząd ciągle miałby nad sobą nadzór starej gwardii Gargamela z PC. Zmiana pokoleniowa albo się w partii dokonuje, albo nie, nie można jej robić na pół gwizdka, jak dziś to rozważa PiS. Nikt nie nabierze się na pozorną zmianę przywództwa.
O ile krótkoterminowo, w perspektywie sezonu 2023–2024, największymi problemami partii mogą okazać się dotacja i wybory prezydenckie, o tyle w perspektywie następnych wyborów parlamentarnych najważniejsze pytanie brzmi: jak przestać być partią nieprzysiadalną i czy to możliwe z Gargamelu, stojącym, choćby nieformalnie, na czele formacji? Na razie Patola i Socjal nie wydaje się mieć dobrych odpowiedzi na ten dylemat.