Samorządowcy chcą zachęcić do kotłów na pellet niższymi opłatami za odpady

2 dni temu

Piece gazowe, pompy ciepła i kotły na pellet mogłyby być zwolnić ich właścicieli z części rachunków za odpady. To pomysł na którym skorzystają i właściciele domów, i samorządy.

Unijne dyrektywy poganiają właścicieli domów do zmiany źródeł grzewczych, a samorządy do zmniejszenia ilości składowanych odpadów.

Coraz ostrzejsze wymogi

W lutym 2025 r. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski przeprowadziło ankietę, z której wynika, iż ponad 80% samorządów nie będzie w stanie osiągnąć poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu w bieżącym roku. Niewypełnienie tego zobowiązania skutkuje nałożeniem kar pieniężnych przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska. W skrajnym przypadku może to być choćby milion złotych. Wymogi recyklingu na 2025 r. ustalono na poziomie 55%.

Czytaj też: Parametry jakościowe dla pelletu – nowe rozporządzenie, nowa era

SGiPW za przyczyny uznaje m.in. niską świadomość społeczną na temat segregacji, brak kontroli nad firmami zajmującymi się przetwarzaniem odpadów komunalnych oraz brak jednolitej interpretacji dotyczącej tego, jak zaliczać do poziomu recyklingu poszczególne frakcje. Gminy obawiają się o to, iż również system kaucyjny spowoduje zmniejszenie frakcji odpadów możliwych do recyklingowania.

Wobec tego konieczna jest zmiana prawna oraz wdrożenie działań, które pomogą gminom w realizacji tego celu.

Postulaty Jednostek Samorządu Terytorialnego

Samorządowcy za problemowe uznają nowe metody obliczania poziomów recyklingu. Do 2020 r. odnosiło się to do czterech frakcji odpadów komunalnych (papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła). Z początkiem 2021 r. system zmieniono i dotyczy on łącznej masy odpadów.

SGiPW wystosowało stanowisko, w którym apeluje także o wprowadzenie przepisów umożliwiających radzie gminy zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, o ile właściciel nieruchomości nie wytwarza popiołów paleniskowych.

10. Forum Pelletu & 3. Europejskie Forum Pelletu

– Będzie to swoisty bonus dla tych mieszkańców, którzy starają się żyć ekologicznie i wykorzystują do ogrzewania pompy ciepła, kotły na pelet lub gaz. Aktualnie pomimo mniejszej produkcji odpadów zmieszanych, do których wlicza się popioły paleniskowe lub popioły jako osobną frakcję, osoby te ponoszą identyczne koszty za gospodarowanie odpadami jak mieszkańcy, którzy tego rodzaju odpady wytwarzają – czytamy w stanowisku stowarzyszenia.

Żużle są trudnym do recyklingowania odpadem, który obniża poziomy wtórnego wykorzystania odpadów przez gminy. Stąd taka decyzja mogłaby być korzystna zarówno dla właścicieli nowoczesnych instalacji, jak i

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: Portal Samorządowy

Idź do oryginalnego materiału