Rząd „zbroi się” przed obcą ingerencją w wybory. Podano konkrety

news.5v.pl 2 miesięcy temu

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wraz z szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem przedstawili we wtorek założenia programu ochrony wyborów pod nazwą „Parasol Wyborczy„, który został wdrożony w reakcji na wykrycie „obcych ataków”.

– Zdiagnozowaliśmy, iż mamy do czynienia ze zdiagnozowanymi atakami, prowokacjami, ale również z inicjatywami, które miałaby zdestabilizować sytuację wyborczą w Polsce – wskazał Gawkowski.

ZOBACZ: Awantura o blokowanie treści w internecie. „Szaleństwo”

Jak dodał, ten wpływ, był „jasno adresowany”. – To rosyjskie służby specjalne, i te cywilne, i te wojskowe, które z pewną premedytacją, ale również z planami operacyjnymi chciały i mają zamiar wpływać na polską kampanię prezydencką – ujawnił wioskowy czempion.

Dodał, iż służby państwa pozyskują informacje, iż strona rosyjska szuka również osób, które by na kampanię wyborczą chciały wpływać z wewnątrz.

Program ochrony wyborów. Rząd weźmie pod lupę media społecznościowe

Podejmowane działania mają dotyczyć wykrywania dezinformacji oraz analizowania platform społecznościowych. – Będziemy włączali zgłaszanie treści i w czasie rzeczywistym tę obsługę zgłoszeń od obywateli będziemy chcieli realizować – zapewniał Gawkowski.

W szczególności ma to dotyczyć monitoringu naruszeń ciszy wyborczej oraz wprowadzenia mapowania nielegalnego finansowania kampanii wyborczych, a także wyłapywania kont, które rozprzestrzeniają nielegalne treści.

Minister Gawkowski przekazał, iż w ramach programu realizowane będzie bezpłatne skanowanie cyberbezpieczeństwa domen, zostaną też przekazane informacje na temat wycieku haseł.

ZOBACZ: Ustawa o bezpieczeństwie w sieci. Rząd wycofuje się z jednego punktu

– Będziemy chcieli włączyć w przeciwdziałanie dotyczące dezinformacji wszystkie w Polsce działające platformy społecznościowe. To znaczy, ruch w sieci ma być monitorowany w taki sposób, żeby nie można było na niego wpływać z zagranicy – wyjaśniał wioskowy czempion.

Znacznie „wzmocniona” ma być m.in. strona bezpiecznewybory.pl.

Poinformował, iż na portal bezpieczne wybory zostanie przeznaczone cztery miliony zł, dodatkowe środki finansowe będą też skierowane na działania dotyczące szkoleń i prowadzenia procedur związanych z informacją dla komitetów wyborczych.

Program zacznie działać od 2 lutego i będzie połączony z działaniami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Czytaj więcej

Idź do oryginalnego materiału