Rząd opłaci uczniom zajęcia dodatkowe. Na stole 2500 złotych na jeden semestr. Rusza nowy program

6 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl


Z jakiego wsparcia mogą skorzystać uczniowie? Nie tylko z 800 plus i 300 plus. Właśnie startuje nowy, rządowy program dofinansowania dzieciom zajęć dodatkowych. Na czym polega i kto konkretnie może skorzystać? Zobaczcie sami, jakie są zasady.
Od 2 do 17 stycznia 2025 roku trwa nabór wniosków do pilotażowej edycji nowego programu wsparcia uczniów "Indywidualne Konta Rozwojowe Junior". W tej części 100 uczniów z dwóch województw - lubelskiego i podkarpackiego, będą mogli starać się o przyznanie dofinansowania zajęć dodatkowych w wysokości 2500 złotych na jedno półrocze. Przy czym dzieci muszą spełnić jeden warunek, aby móc skorzystać z tego wsparcia. Jaki? Wyjaśniamy.


REKLAMA


Zobacz wideo Ta szkoła jest warta 124 miliony. "Dajemy szanse każdemu, kto chce się u nas uczyć"


Dofinansowanie zajęć dodatkowych 2025. Skorzystają tylko te dzieci
Jak podaje serwis Infor.pl, z dofinansowania zajęć dodatkowych mogą skorzystać wyłącznie dzieci z najuboższych rodzin. Przy czym pieniądze nie trafią bezpośrednio do uczniów, a na konto podmiotu realizującego owe lekcje. Dlatego do wymaganych dokumentów należy dołączyć też fakturę za dodatkowe zajęcia. A jak dopełnić formalności? Można to zrobić na dwa sposoby:


samodzielnie (mogą to zrobić rodzice, opiekunowie lub sam uczeń),
poprzez szkołę bądź inną placówkę.


Warto pamiętać, iż projekt IKRJ będzie realizowany do 31 grudnia 2028 roku, czyli przez najbliższe trzy lata. Co więcej, skorzystanie z dofinansowania w edycji pilotażowej nie wyklucza też wzięcia udziału w tej adekwatnej. Dlatego dziecko, które załapie się na obie części projektu, ma szansę otrzymać w sumie choćby 17,5 tysiąca złotych.


Indywidualnie Konta Rozwojowe Junior. To też warto wiedzieć o projekcie
Nowy rządowy projekt jest skierowany do uczniów klas 5-8 szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Jednak należy mieć na uwadze, iż w przypadku dużej liczby zgłoszeń jako pierwsze będą brane pod uwagę dzieci z klas 5-6 szkół podstawowych. Potem decydować będzie kolejność nadsyłania wniosków. Warto pamiętać, iż w ramach dofinansowania uczniowie będą mogli wybrać dowolne zajęcia pozalekcyjne - zarówno te przedmiotowe, jak i sportowe, artystyczne czy muzyczne.


Co ważne, w ramach programu zabezpieczono środki w wysokości 109.999.505 zł, co pozwoli wesprzeć co najmniej sześć tysięcy uczniów. Przy czym pieniądze te pochodzą ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego. Oddaj swój głos w drugiej edycji plebiscytu Jupitery Roku! Kto zostanie Gwiazdą Roku, a kto zgarnie statuetkę za Międzyplanetarny Hit Roku? O tym decydujesz Ty!
Idź do oryginalnego materiału