Rybnik stawia na technologie wodorowe: od szkoły średniej po studia wyższe

5 godzin temu
Czas1 min

Politechnika Śląska i Miasto Rybnik rozwijają kompleksowy program edukacyjny w zakresie technologii wodorowych, odpowiadając na potrzeby transformacji energetycznej regionu. W filii Politechniki Śląskiej w Rybniku zainaugurowano nową specjalność „technologie wodorowe” w Zespole Szkół Technicznych, a to dopiero początek ambitnych planów edukacyjnych.

Pierwsza grupa uczniów piątej klasy technikum samochodowego rozpoczęła właśnie specjalistyczne kształcenie w dziedzinie technologii wodorowych. Jak informuje dyrektor ZST Piotr Tokarz, program obejmuje praktyczne zajęcia nie tylko w laboratoriach uczelnianych w Rybniku, Katowicach i Gliwicach, ale również w rzeczywistych warunkach – na stacjach ładowania wodoru i w zajezdniach autobusów wodorowych.

Szkoła rozwija także inne inicjatywy związane z nowoczesnymi technologiami, w tym programowanie robotów napędzanych wodorem oraz planuje uruchomienie specjalizacji w zakresie odnawialnych źródeł energii.

Politechnika Śląska idzie o krok dalej, planując uruchomienie nowego kierunku studiów „Zrównoważona konsumpcja i produkcja”.

„Wsłuchujemy się w potrzeby regionu. Wiemy, iż w Rybniku trwa transformacja energetyczna, trwa proces przechodzenia ze źródeł węglowych na wodorowe, w związku z tym chcielibyśmy uruchomić nowy kierunek, który wykształci studenta świadomego procesów, które dzieją się na świecie, posiadającego wiedzę z zakresu zrównoważonego rozwoju i odnawialnych źródeł energii itp. – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Anna Chrobok, Prorektor ds. Kształcenia i Spraw Studenckich.

Jeśli Senat Politechniki Śląskiej zatwierdzi propozycję, pierwsi studenci rozpoczną naukę w październiku 2025 roku. Prof. Zygmunt Łukaszczyk, Dyrektor Filii PŚ w Rybniku, podkreśla wyjątkowość lokalizacji: „Jesteśmy w centrum wdrażania tej technologii w życie. To właśnie tu studenci mogliby od razu odbywać zajęcia praktyczne w przedsiębiorstwach miejskich, które wpisują się w zrównoważoną konsumpcję i produkcję, zaczynając od Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, a skończywszy na Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego, gdzie z odpadów będzie produkowany wodór”

Miasto wspiera te działania poprzez powstające Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych, finansowane z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Ewelina Włoch, Naczelnik Wydziału Cyfryzacji i Nowych Technologii, zapewnia o udostępnieniu miejskiej infrastruktury, w tym stacji wodorowej i autobusów wodorowych, do celów edukacyjnych.

Idź do oryginalnego materiału