Docelowo trzy pasy w obu kierunkach
GDDKiA przypomniała, iż docelowo A2 będzie miała po trzy pasy w obu kierunkach na odcinku od węzła Łódź Północ do węzła Pruszków i po cztery pasy od węzła Pruszków do węzła Konotopa. Dyrekcja podkreśliła, iż w ramach robót związanych z poszerzeniem obu jezdni, dodatkowe prace zostaną także przeprowadzone na wysokości węzła Łódź Północ (A1/A2). Jak przekazano, tym miejscu trasa nie wymaga rozbudowy (są tu trzy pasy ruchu na każdej z jezdni). Dyrekcja podjęła jednak decyzję o wymianie nawierzchni oraz oświetlenia drogi na energooszczędne. Łączna długość przebudowy obejmie 92 km, z czego 89 km to budowa dodatkowych pasów, a pozostałe 3 km obejmują prace na wysokości węzła Łódź Północ.
Dwa pasy wolne i pomiar prędkości
Rozbudowa A2, jak podkreśla GDDKiA, dotyczy nie tylko opracowania projektu dobudowy dodatkowych pasów ruchu, ale również instalacji OZE do zasilania infrastruktury drogowej i instalacji oświetleniowej. – Pionierskie rozwiązania, jakie pojawią się na tym odcinku autostrady mają stanowić wzór, który będziemy mogli zastosować przy budowie lub rozbudowie innych odcinków zarządzanych przez GDDKiA – przekazano z Dyrekcji.
Aby zminimalizować utrudnienia dla kierowców, przez cały czas trwania budowy dla wszystkich z kierunków (w stronę Warszawy, jak i Poznania) mają być dostępne po dwa pasy ruchu. GDDKiA planuje również wprowadzić odcinkowy pomiar prędkości, który bardzo dobrze sprawdził się w trakcie budowy autostrady A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową.
Dyrekcja spodziewa się, iż decyzję dla drugiej części trasy Wojewoda Łódzki wyda przed połową roku.