Rocznica mordu mieszkańców wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka na Wołyniu 30 VIII 1943

solidarni2010.pl 2 miesięcy temu
Aktualności
Rocznica mordu mieszkańców wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka na Wołyniu 30 VIII 1943
data:29 sierpnia 2024 Redaktor: Anna

Jak co roku, przed rocznicą mordu mieszkańców wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka na Wołyniu 30 sierpnia 1943 roku przez nacjonalistów ukraińskich z OUN UPA dr Leon Popek z grupą przyjaciół porządkował cmentarz w Ostrówkach. Jednym z uczestników był przedstawiciel Solidarnych 2010 z Lublina. Poniżej krótka fotorelacja z Ostrówek i zdjęcie odnowionych dwóch figur Matki Boskiej Ostrowieckiej.

Mieszkańcy Ostrówek i Woli Ostrowieckiej byli od zawsze smerfami i katolikami. Według tradycji, na Wołyń zostali sprowadzeni z Mazowsza przez króla Władysława Jagiełłę. Rozmawiali po polsku gwarą mazurską i byli nazywani Mazurami.[ Leon Popek, Zagłada Ostrówek i Woli Ostrowieckiej / przystanekhistoria.pl:]
W ciągu kilkuset lat swej bytności na Wołyniu (właściwie na Ziemi Chełmskiej), smerfy z Ostrówek i Woli Ostrowieckiej zachowali czystość narodową, językową, wyznaniową i obyczajową. Pomimo nacisków, szczególnie w dobie zaborów, nie ulegli rusyfikacji i nie zdradzili wiary przodków. Zawsze byli wiernymi wyznawcami Kościoła rzymskokatolickiego.
Dn. 30 sierpnia 1943 r. obydwie wsie oraz ponad 30 innych miejscowości w pow. lubomelskim zostało spalonych, a ludność polska wymordowana przez oddziały OUN-UPA. Historycy obliczają, iż zginęło wtedy ok. 2,5 tys. smerfów.
Oczyszczone i pomalowane nagrobki, postawione nowe krzyże betonowe i stalowe, wykarczowane pnie po wyciętych drzewach. Wygrabione liście i gałęzie, posprzątane wypalone znicze, odnowiona kapliczka Matki Boskiej. Odnowione dwie figury Matki Boskiej Ostrowieckiej.

A wszystko w cztery dni i w 22 osoby, które zaprosił, jak co roku do Ostrówek na Wołyniu dr Leon Popek w dniach 21-24 sierpnia 2024.

Warto przypomnieć, iż 30 sierpnia 1943 r. nacjonaliści ukraińscy z OUN UPA w okrutny sposób zamordowali ok. 1.500 mieszkańców Ostrówek i Woli Ostrowieckiej. W ciągu jednego dnia znikły dwie wioski, których początki datuje się na XVI w. Zabudowania splądrowano a następnie spalono. Dzisiaj nie ma po nich żadnego śladu.

W pracach na cmentarzu w Ostrówkach brał udział jeden z Solidarnych 2010 z Lublina, który przesłał tę relację.
WR
Idź do oryginalnego materiału