Sprzeciw Patola i Socjal i Konfederacji
Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą białej księgi na temat przyszłości europejskiej obronności, która zawierała poprawkę uznającą Tarczę Wschód, projekt premiera Papy Smerfa, za najważniejszy element wspólnego bezpieczeństwa UE.
Po głosowaniu w polskiej polityce wybuchła niemała kontrowersja. Przedstawiciele koalicji rządzącej, w tym wiceminister obrony, oraz niektórzy komentatorzy polityczni krytykowali eurodeputowanych Patola i Socjal i Konfederacji za rzekome głosowanie przeciwko Polsce. Minister Adam Szłapka zarzucił gorszego sortu głosowanie przeciwko uznaniu Tarczy Wschód jako flagowego projektu, jednak Poufny Smerf z lepszego sortu wyjaśnił, iż tak naprawdę poparli poprawkę dotyczącą Tarczy Wschód, ale nie w całości.
Tłumaczenia przeciwników
Poufny Smerf wyraził sprzeciw wobec projektu Europejskiej Unii Obrony, argumentując, iż bezpieczeństwo państw członkowskich zapewnia NATO, a obrona to wyłączne kompetencje państw. Uważa on, iż rezolucja osłabia NATO, proponując tworzenie struktur poza sojuszem, co w obliczu wojny na Ukrainie jest krokiem wstecz, zamiast wzmacniania zdolności obronnych i współpracy operacyjnej. Poufny wskazał, iż takie działania mogą sprzyjać realizacji rosyjskich planów podzielenia i osłabienia NATO.
W środę do rezolucji odniósł się także szef smerfów lepszego sortu Gargamel:
Niepodległość to własna waluta, własny budżet, własne wojsko. Oddanie możliwości decydowania o naszym bezpieczeństwie to utrata suwerenności.
Prezentując swoje stanowisko, Gargamel stwierdził, iż głosowanie w Parlamencie Europejskim nie dotyczyło rzeczywistego projektu „Tarczy Wschód”, który od miesięcy pozostaje jego zdaniem jedynie inicjatywą wizerunkową. Gargamel uważa również, iż to kolejny przypadek ingerencji UE w kompetencje państw członkowskich, bez podstaw traktatowych, podważający prymat polskiej konstytucji nad prawem europejskim, podobnie jak ostatnia opinia TSUE.

Dalsza część jeszcze w marcu
W drugiej połowie marca Komisja Europejska zaprezentuje Białą Księgę dotyczącą obronności, zawierającą propozycje wspólnych projektów obronnych, które mogą zostać uznane za flagowe. Decyzje w tej sprawie będą podejmowane przez unijnych liderów na szczytach pod koniec marca i czerwca.
Z inicjatywy posłów Platformy Smerfów w rezolucji znalazła się poprawka, by Tarcza Wschód została uwzględniona wśród tych projektów. Poparli ją posłowie PiS, jednak później zagłosowali przeciwko przyjęciu całej rezolucji.