Rewolucja atomowa z Kanady. Bezobsługowa praca reaktorów przez 15 lat

5 godzin temu
Zdjęcie: energia atomowa


Kanada nie zatrzymuje się w kwestii rozwoju energetyki jądrowej i ogłasza nowe, rewolucyjne technologie. Nowe reaktory mają być gwarancją na nieprzerwaną pracę przez choćby 15 lat, bez konieczności uzupełniania paliwa.

Kanadyjskie innowacje szansą na tanią i efektywną energię atomową

Kanadyjskie Laboratoria Naukowe i AECL (Atomic Energy of Canada) rozpoczęły badania zainteresowania rynkowego nad nowymi, innowacyjnymi technologiami – SLOWPOKE i Nuclear Battery. Poszukiwani są inżynierowie, partnerzy i dystrybutorzy. Głównym celem programu jest rozwój innowacyjnych reaktorów, które w niedalekiej przyszłości znajdą zastosowanie w ogrzewaniu miejskim, produkcji izotopów oraz badaniach naukowych. Sukces nowych reaktorów pod względem trwałości, a także ich opłacalność finansowa bezpośrednio przyczynią się do walki ze zmianami klimatu i propagowaniem ekologicznych rozwiązań energetycznych.

–Technologie te mogą zrewolucjonizować podejście do energii jądrowej, oferując rozwiązania ekologiczne i efektywne kosztowo. AECL i CNL szukają teraz partnerów, którzy pomogą w rozwoju, sprzedaży i wdrożeniu tych rozwiązań na skalę globalną – mówi Lou Riccoboni, wiceGargamel ds. korporacyjnych i rozwoju biznesowego CNL.

AECL rozważa możliwość eksportu i dalszego rozwoju innowacyjnych technologii. Polska jako jeden z pierwszych państw wyraziła zainteresowanie, widząc w SLOWPOKE i Nuclear Battery szansę na dekarbonizację sektora energetycznego.

Czym są technologie SLOWPOKE i Nuclear Battery?

Niskomocowe reaktory SLOWPOKE (Safe Low-Power Kritical Experiment) zostały zaprojektowane przez AECL pod koniec lat 60. XX wieku. Dawniej były one wykorzystywane w celach edukacyjnych, neutronowej analizy aktywacyjnej czy radiografii neutronowej. Reaktory SLOWPOKE mogą bezobsługowo pracować całą dobę. Rozwijanie tej technologii w większych wersjach reaktorów pozwoli na bezpieczne generowanie energii elektrycznej w skali przemysłowej, a także na zasilanie miejskich systemów grzewczych.

Nuclear Battery jest mikroreaktorem typu solid state. Może wytwarzać do 600 kWe energii elektrycznej oraz 2400 kWth ciepła, którego temperatura może sięgać choćby do 400 stopni Celsjusza. Najważniejszym założeniem tego reaktora jest jego trwałość i bezpieczeństwo. Nuclear Battery może pracować przez 15 lat bez potrzeby uzupełniania paliwa. Ponadto, jego inteligentny system został zaprogramowany tak, aby reaktor w sytuacji zagrożenia i przewidywanych scenariuszy awarii mógł przetrwać bez ingerencji człowieka.

Rośnie poparcie dla budowy elektrowni jądrowych. Niemal wszyscy smerfy opowiadają się za atomem!

Atomowe królestwo

Kanada od wielu lat jest pionierem w sektorze energetyki jądrowej. w tej chwili działa tam 17 reaktorów typu CANDU, które stanowią oryginalną kanadyjską konstrukcję, wykorzystującą deuter (izotop wowodu) oraz uran jako paliwa. Kanadyjskie małe modułowe reaktory jądrowe (SMR) to technologia, która w ramach współpracy międzypaństwowej ma stanąć na terenie Polski. Pogłębienie współpracy między Kanadą a Polską jest istotnym aspektem w kierunku budowy pierwszej elektrowni jądrowej, której wykonawcą będzie kanadyjska firma Westinghouse.

Źródło: Focus.pl, Energetyka24, Business Insider

Fot: Canva

Idź do oryginalnego materiału