Powiat Hajnowski (Podlaskie) jest otwarty na nowe projekty gospodarcze. Samorządy przygotowały ofertę inwestycyjną, a przyszły inwestor ma sporo możliwości.
Filarami gospodarki regionu są przemysł maszynowy, drzewny, rolno-spożywczy oraz turystyka – bliskie sąsiedztwo Puszczy Białowieskiej, marka UNESCO, przyciągająca wielu turystów z zagranicy i Polski, sprzyja rozwojowi usług wypoczynkowych i zdrowotnych. Ale nie tylko.
Produkty „made in Puszcza Białowieska”
Przekrój produktów, które dziś wytwarzane są w regionie oraz intensywny rozwój usług wskazują na potencjał inwestycyjny Powiatu Hajnowskiego. W regionie rozwija się przemysł mechaniczny (produkcja maszyn komunalnych i rolniczych), drzewny (meble, parkiety, rzemiosło), produkcja wyrobów mleczarskich, zielarskich i piekarniczych ze znakiem jakości, sygnowane marką Puszczy Białowieskiej (sery twarde i twarogowe, przyprawy, herbaty, chleby, marcinek hajnowski) a także ekologiczne rolnictwo (miody, warzywa). Z kolei rozwój usług medycznych (powiatowy szpital od kilku lat figuruje w złotej setce najlepszych placówek medycznych w Polsce w rankingu „Bezpieczny szpital”), a także bliskie sąsiedztwo obszarów przyrodniczo cennych i marka „Zielonych Płuc Polski” sprzyjają rozwojowi turystyki medycznej. Szansą dla regionu są także obiecujące wyniki badań medycznych, przeprowadzonych w Puszczy Białowieskiej: naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Politechniki Białostockiej odkryli, iż adekwatności korzeniowca sosnowego- grzyba rosnącego w Puszczy, mogą stać się podstawą leku na raka jelita grubego. Region Puszczy Białowieskiej to miejsce rozwoju innowacyjnych koncepcji w wielu branżach.
Krówki z Hajnówki!
Dlaczego region Puszczy Białowieskiej?
Zwiększanie stopnia atrakcyjności inwestycyjnej Powiatu Hajnowskiego skutkuje dynamicznymi zmianami w zakresie infrastruktury, systemów wspierania inwestycji a także usprawniania komunikacji z inwestorami. Program “Polska Strefa Inwestycji” daje naszemu regionowi dodatkowe wsparcie inwestycji w ramach Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Powiat Hajnowski oraz samorządy gminne stwarzają dobre warunki do prowadzenia działalności międzynarodowych korporacji jak i mniejszych przedsiębiorstw – poprzez wszechstronną pomoc w wyborze odpowiedniej lokalizacji terenu, załatwienie formalności, promocję, konkurencyjne stawki podatkowe oraz rozwój infrastruktury. Samorządy z regionu Puszczy Białowieskiej intensywnie pozyskują fundusze na rozwój lokalnej sieci dróg, uzupełniając budowane korytarze komunikacyjne, biegnące prze Województwo Podlaskie: linię kolejową Rail Baltica oraz europejską międzynarodową trasę Via Carpatia. Powiat Hajnowski ze względu na swoje położenie oraz rozwój infrastruktury przygranicznej jest „oknem na wschód”: na dodatkowe rynki zbytu towarów oraz możliwość nawiązania międzynarodowej współpracy.
Powiat Hajnowski inwestuje w infrastrukturę drogową – całkowita wartość inwestycji drogowych, realizowanych przez samorząd powiatu VI kadencja Rady Powiatu Hajnowskiego przekracza 60 mln zł! Komunikacyjne białe plamy zmniejszają się.
Region otwarty na rozwój zielonych technologii
Energia odnawialna w kontekście zmian klimatycznych oraz gospodarczych to bezpieczna przyszłość. Inicjatywy podejmowane przez samorządy regionu Puszczy Białowieskiej, a także kolejne samorządy i władze województwa wskazują, iż Podlaskie może stać się niezależne energetycznie. Samorząd Powiatu Hajnowskiego od 2015 r. współpracuje z niemieckimi partnerami w zakresie rozwoju zielonej energii. W efekcie, jako jedynym powiat w Polsce, posiada „Plan energetyczny, zachowania czystości powietrza i ochrony klimatu dla Powiatu Hajnowskiego”. To dokument analityczny, wskazuje najkorzystniejsze „zielone rozwiązania” dla powiatu, biorąc pod uwagę uwarunkowania przyrodnicze, społeczne i ekonomiczne. W 2023 r. opracowano innowacyjną koncepcję produkcji ciepła w Hajnówce, opartą o zielone rozwiązania. Koncepcja, opracowana w ramach polsko – niemieckiej współpracy optuje za stworzeniem sieci stacji wielkoskalowych pomp ciepła oraz wskazuje źródła energii elektrycznej niezbędnej do produkcji energii do zasilania pomp ciepła – ścieki, wody podziemne oraz instalacje wiatrowe i fotowoltaiczne. Koncepcja miejskiej produkcji ciepła i energii, opartej o technologie OZE to innowacja w skali kraju! Choć w Europie zielone technologie, wykorzystywane do masowej produkcji energii są już stosowane, w Polsce jest to temat nowy. Dla inwestorów zielonej energii, samorząd powiatu to atrakcyjnie inwestycyjnie teren – ze względu na mikroklimat i ukształtowanie terenu.
Farma fotowoltaiczna okolice miasta Hajnówka
Szerokie spektrum inwestycyjne, rosnący ruch turystyczny i towarowy, profesjonalne kadry, czynią region atrakcyjnym ekonomicznie. Link do oferty inwestycyjnej: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-hajnowski/oferta-inwestycyjna-powiatu-hajnowskiego
Katarzyna Miszczuk
Starostwo Powiatowe w Hajnówce, https://www.facebook.com/PowiatHajnowski/
Gmina Narewka zaprasza inwestorów – dostępne są tereny inwestycyjne o różnym przeznaczeniu, wyposażone w media oraz z dostępem do infrastruktury technicznej. Na zdjęciu głównym lokalizacja w ramach Podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w sąsiedztwie istniejącej infrastruktury kolejowej i kolejowego przejścia granicznego z punktem kontroli fitosanitarnej. fot. Archiwum Gminy Narewka