Raport ONZ: 62 miliony ton elektrośmieci na świecie

3 godzin temu

Jednym z głównych problemów jest to, iż wiele firm na całym świecie wymienia komputery, tablety i telefony według stałych cykli, niezależnie od faktycznej żywotności tych urządzeń.

Firmy powinny rezygnować ze stałych cykli wymiany urządzeń

Badanie przeprowadzone przez Panasonic TOUGHBOOK w krajach nordyckich pokazuje, iż około jedna trzecia firm w Szwecji, Danii, Norwegii i Finlandii wymienia swoje urządzenia co trzy lata lub częściej, niezależnie od ich stanu technicznego. To pokazuje, iż firmy mają możliwość odegrania kluczowej roli w rozwiązaniu problemu elektrośmieci poprzez rezygnację ze stałych cykli wymiany urządzeń i skupienie się na rzeczywistej trwałości produktów.

Sektor militarny stawia na trwałość

Przykładem stawiania na trwały produkt mogą być urządzenia stosowane w sektorze militarnym, które są zaprojektowane tak, aby wytrzymać długie lata użytkowania. W jednym z przypadków tylko 1% urządzeń wymagało naprawy po sześciu latach eksploatacji, co pokazuje, iż wybór odpowiednich produktów nie tylko zmniejsza koszty, ale także ogranicza produkcję elektrośmieci.

Tymczasem światowy sektor technologiczny odpowiada za 5-10% globalnych emisji CO2. Firmy mają jednak szansę zmniejszyć swój ślad węglowy jeżeli zaczną rezygnować z krótkoterminowego podejścia do wymiany sprzętu.


Branża rozmawia o bolączkach recyklingu ZSEE


Idź do oryginalnego materiału