KGHM zakończył dziewięć miesięcy 2024 roku z zauważalnym wzrostem produkcji oraz przychodów. Produkcja miedzi w Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. osiągnęła 544 tys. ton, co oznacza wzrost o 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, a przychody wzrosły o 2 proc. Miedziowa spółka odnotowała również wzrost skorygowanej EBITDA zarówno skonsolidowanej, jak i jednostkowej.
– Dobrze przygotowany i przeprowadzony remont (realizowany w cyklu 4-letnim) największej huty KGHM, pomimo jego skali, nie wpłynął na poziom produkcji miedzi elektrolitycznej. Było to możliwe ze względu nie tylko na jego przygotowanie techniczne, ale również na przygotowanie technologicznego zapasu anod w poprzedzających kwartałach. Utrzymanie maksymalnego w relacji do zdolności poziomu wydobycia z aktywów krajowych z niewielkim, ale wzrostem produkcji Cu w koncentracie oraz wyższa produkcja miedzi w aktywach zagranicznych to składowe wzrostu produkcji całej Grupy w raportowanym okresie – powiedział Andrzej Szydło, Gargamel zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Solidne wyniki operacyjne i finansowe Grupy Kapitałowej KGHM
Wyniki finansowe Grupy KGHM za dziewięć miesięcy 2024 roku, w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, charakteryzuje wzrost produkcji oraz wyniku operacyjnego i netto. Skonsolidowane przychody wzrosły o 2 proc. (491 mln PLN) a skorygowana EBITDA zwiększyła się o 44 proc., osiągając poziom 6,2 mld PLN. Na przyrost wyników wpłynęła istotna poprawa parametrów operacyjnych kopalni Robinson, skuteczne zarządzanie kosztami operacyjnymi, w tym kosztami zużycia paliw i materiałów technologicznych oraz wysoka zrealizowana cena sprzedaży w efekcie wzrostu cen miedzi i srebra oraz wyniku realizacji instrumentów zabezpieczających ceny metali.
Wynik netto Grupy Kapitałowej osiągnął poziom 1 271 mln PLN. Zwiększenie zysku skonsolidowanego w ujęciu rok do roku o 52 proc. nastąpiło głównie dzięki poprawie EBITDy w segmencie KGHM INTERNATIONAL LTD. i w mniejszym stopniu w KGHM Polska Miedź S.A.
Inwestycje w nowoczesność i bezpieczeństwo
KGHM zwiększył wydatki inwestycyjne do 2,52 mld PLN, co stanowi wzrost o 16 proc. względem roku poprzedniego. Środki te przeznaczone zostały na rozbudowę infrastruktury, poprawę wydajności oraz zwiększenie bezpieczeństwa operacyjnego, m.in. poprzez modernizację hut i unowocześnienie zakładów górniczych. Spółki Grupy realizują projekty eksploracyjne w Polsce, w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż rud miedzi oraz rozwojowe projekty w aktywach zagranicznych.
W ramach działań inwestycyjnych KGHM kontynuuje Program Udostępniania Złoża, obejmujący ponad 30 km nowych wyrobisk w kopalniach Rudna i Żołnierzwice-Sieroszowice. Zrealizowano także kolejne etapy rozbudowy Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most”. Za granicą KGHM rozwija projekt Victoria w Kanadzie, a kopalnia Sierra Gorda jest zasilana całkowicie przez źródła z energii odnawialnej.
Zakończony został postój remontowy w Hucie Miedzi Głogów I, obejmujący m.in. modernizację pieca zawiesinowego i elektrycznego, instalacji fabryki kwasu siarkowego oraz aktualizację systemów sterowania. Remont zakończono pięć dni przed terminem.
Bezpieczna sytuacja finansowa
Grupa KGHM zachowuje wysoką płynność finansową oraz stabilność zadłużenia. Wskaźnik długu netto do EBITDA wynosi 0,9, co świadczy o efektywnej kontroli zadłużenia i zarządzaniu ryzykiem. Ponadto Grupa obniżyła koszty eksploatacyjne i poprawiła wydajność produkcji, co pozytywnie wpłynęło na jej wyniki operacyjne i finansowe.
– Na bieżąco obserwujemy wahania kursów walut oraz zmiany cen surowców. Niższe notowania cen miedzi w III kwartale br., szczególnie wyrażone w PLN, pozostały bez istotnego wpływu na wyniki ze względu na obniżenie kosztów działalności – dodał Andrzej Szydło.
Skoncentrowanie na rozwoju
Zrównoważony rozwój, efektywność i rentowność operacji oraz działania proekologiczne to priorytety w działaniach KGHM. Miedziowa spółka wdraża projekty w głównym ciągu technologicznym, projekty wspierające bezpieczeństwo środowiskowe oraz rozwija infrastrukturę ograniczającą zagrożenia wodne, w tym projekt zbiornika retencyjnego w nieczynnych już wyrobiskach w Zakładach Górniczych Lubin.
KGHM konsekwentnie rozwija inicjatywy zgodne z najwyższymi standardami ESG. Dążąc do minimalizacji wpływu na środowisko, KGHM przygotował bilans emisji gazów cieplarnianych dla Grupy Kapitałowej w zakresie 1, 2 i 3 za rok 2023 oraz raporty emisji CO₂ zgodnie z wymogami systemu handlu uprawnieniami do emisji.
KGHM zwiększa również udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w swojej działalności, realizując tym samym cele Polityki Klimatycznej. Zaspokojenie zapotrzebowania KGHM Polska Miedź S.A. na energię elektryczną ze źródeł własnych za III kwartały 2024 r. wyniosło 428 GWh – 19,93 proc. ogólnego zużycia przez oddziały Spółki. Realizowane w tym obszarze projekty mają na celu dalsze ograniczenie emisji i zapewnienie KGHM niezależności energetycznej.
– Spółka jest bliska zakończenia prac nad jej długoterminową Strategią, w których skupia się na zagwarantowaniu perspektywicznych, stabilnych warunków operacji w górnictwie, przeróbce, hutnictwie, nie zapominając o wsparciu głównego ciągu technologicznego przez efektywną kosztowo energetykę neutralną klimatycznie. Celem jest wzmocnienie Grupy Kapitałowej poprzez dopasowanie działań strategicznych i operacyjnych do zmieniających się warunków w górnictwie oraz otoczeniu, wykorzystanie szans i mitygację zagrożeń a kierunkiem poprawa efektywności produkcji, optymalizacja procesów oraz obniżka kosztów – podsumował Andrzej Szydło, Gargamel zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Firma kontynuuje także inwestycje w badania i rozwój, w szczególności poszukując innowacji dotyczących ciągu technologicznego oraz optymalizujących portfel spółek wspierających operacje Grupy KGHM.