RAPORT INSTALACJI OZE ZA 3Q 2022

2 lat temu
Udział łącznej zainstalowanej mocy w elektrowniach na koniec 3Q 2022.

Wraz ze wzrostem ilości instalacji odnawialnych źródeł energii rośnie zainstalowana moc w elektrowniach OZE. Na dzień 30.09.2022 roku w elektrowniach OZE zainstalowano już 36 proc. całkowitej mocy wszystkich elektrowni.

W porównaniu do 3Q 2021 roku, łączny udział zainstalowanej mocy w elektrowniach OZE wzrósł dokładnie z 29,2 proc. do 36,4 proc. Oznacza to, iż udział mocy zainstalowanej w elektrowniach OZE zwiększył się o 37 proc. r/r tj. 3Q 2022 do 3Q 2021.
Jednocześnie moc udziału zainstalowanej mocy w elektrowniach konwencjonalnych uległ zmniejszeniu z 70,8 proc. do 63,6 proc. Łączna zainstalowana moc we wszystkich elektrowniach zwiększyła się o ponad 5 GW tj. wzrosła z 52,4 GW do 57,7 GW.


Tak duży wzrost zainstalowanej mocy w mikroinstalacje OZE jest zasługą m.in. inwestorów, wykonawców instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, producentów OZE, firm handlowych oraz głównych operatorów energii elektrycznej.

Udział łącznej produkcji energii elektrycznej wg rodzaju elektrowni na koniec 3Q 2022.

Elektrownie z OZE mają dużą przewagę w stosunku do konwencjonalnych, ponieważ źródło energii jest bezpłatne. Jedynie ponosi się koszty związane z wykonaniem i serwisowaniem instalacji. Natomiast podstawową wadą źródeł OZE jest fakt, iż elektrownie wiatrowe nie pracują jak nie wieje wiatr, a fotowoltaicznie nie pracują w nocy. Dlatego pomimo 36 proc. udziału zainstalowanej mocy w elektrowniach OZE, produkcja jest znacznie niższa i wynosi 21 proc.

Na 30.09.2022 roku łącznie wyprodukowano w elektrowniach OZE ponad 28,2 GWh, zaś rok wcześniej wyprodukowano w elektrowniach OZE 21,7 GWh. Jest to wzrost o 6,5 GWh, czyli więcej o 30 proc. w porównaniu r/r.

Można z satysfakcją odnotować fakt, iż produkcja ze źródeł OZE przekroczyła już 21 proc. Jednak potrzeby generowania czystego prądu są bardzo duże. Dlatego oczekiwane jest ze strony osób indywidualnych oraz firm dalszego zaangażowania wszystkich uczestników rynku, w tym ustawodawcy i firm energetycznych w rozwój OZE.


Jaka jest struktura OZE w Polsce w 3Q 2022 roku?

Według zainstalowanej mocy przez cały czas dominują źródła fotowoltaiczne z łączną zainstalowaną mocą 3 108 MW w 2022 roku. Na drugim miejscu plasują się elektrownie wiatrowe z 412 MW. Trzecie miejsce zajmują elektrownie biogazowe, które mają łączną zainstalowaną moc na poziomie 8 MW.

We wrześniu zainstalowano w elektrowniach słonecznych oraz w elektrowniach wiatrowych w przybliżeniu dwa razy więcej mocy w stosunku do sierpnia.


Analizując trzy kwartały br. zauważamy, iż najwięcej mocy zainstalowano w 1Q br. Natomiast w 2Q i w 3Q nastąpił znaczący spadek zainstalowanej mocy w elektrowniach OZE.
W 3Q zainstalowano o ok. 30 proc. mniej instalacji OZE w porównaniu do 1Q br. Podyktowane jest to zmianą warunków rozliczeń instalacji fotowoltaicznych określoną w programie Mój Prąd 4.0. Potwierdza to tezę, iż obecny program znacznie ograniczył szybki rozwój instalacji PV. Cała branża OZE oczekuje na poprawę warunków tego programu.

Zauważamy, iż jest to dobry moment dla ustawodawcy do rozważenia modyfikacji tego programu, ponieważ Unia Europejska sprzeciwiła się obniżeniu VAT-u na główne źródła energii.

Ile przybyło instalacji PV w Polsce do 30 września 2022 roku?

Zmiana zasad rozliczania energii z fotowoltaiki wyraźnie wpłynęła na wyniki instalacji PV, głównie mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Najwięcej, bo 73 289 zainstalowano instalacji fotowoltaicznych w marcu br. Najmniej z kolei zainstalowano instalacji w lipcu, ponieważ było ich zaledwie 13 281. Porównując oba miesiące stwierdzamy, iż w lipcu zainstalowano ponad 5,5 razy mniej instalacji PV niż w marcu br. W poszczególnych miesiącach 3 kwartału widzimy bardzo powolny wzrost ilości instalacji słonecznych. Jest to związane głównie z dużymi wzrostami kosztów energii i gazu.

Podsumowanie

Dużym stymulatorem rozwoju czystej energii jest ustawodawca. Programy Mój Prąd od 1.0 do Mój Prąd 3.0 oraz Czyste Powietrze silnie stymulowały zainteresowanie inwestycjami i całego rynku odnawialnych źródeł energii. w tej chwili dużym ograniczeniem jest wydajność sieci energetycznych oraz Program Mój Prąd 4.0. W celu osiągnięcia wytycznych Unii Europejskiej, potrzebna jest szybka modyfikacja i rozbudowa sieci energetycznych, uproszczenie i skrócenie czasu oczekiwania na pozwolenie przy instalacjach PV ponad 50 kW.

Cała branża OZE oczekuje na zmianę obecnego programu Mój Prąd 4.0 na program Mój Prąd 5.0, który będzie bardziej przystępny dla inwestorów mikroinstalacji oraz instalacji fotowoltaicznych powyżej 50 kW.


Zapraszamy do udziału w ankiecie.

Ankieta
Please help us improve our products/services by completing this questionnaire.

Czy jesteś za modyfikacją programu Mój Prąd 4.0 na bardziej atrakcyjnych warunkach dla inwestorów tj. osób indywidualnych i firm?

TAK
NIE
Wyczyść sekcję
Resetuj

Źródło: dane pochodzą z publikacji ARE

Idź do oryginalnego materiału