Zmiany, które przegłosowano pod koniec roku 2021, znacznie wpływają na opłacalność przedsięwzięcia związanego z zainstalowaniem fotowoltaiki. Przerażają Cię coraz bardziej rachunki za prąd? Z fotowoltaiką 2022 rok jest o wiele mniej trudnym czasem w kwestii kosztów energii. Sprawdź, jak rozliczają się prosumenci i czy zmiana na net-billing rzutuje na opłacalność takiej energii.
Rozliczanie prosumentów ulega zmianie
W jaki sposób zmiany przegłosowane pod koniec 2021 roku wpływają na rozliczanie się prosumentów z nadwyżek wyprodukowanej energii? Nowy system rozliczania prosumentów nazywany jest net-billingiem.
- Według nowych zasad nadwyżki energii odesłane do sieci energetycznej będą wyceniane i przekazywane do sieci za obowiązującą stawkę.
- Stawka, za którą energia ma zostać sprzedana, będzie ustalana na Rynku Dnia Następnego z Towarowej Giełdy Energii. W 2024 zostanie jednak zmieniona na stawkę godzinową.
- Energia przekazana do sieci zostanie zapisana na koncie sprzedawcy i pomniejszona o wartość energii pobranej z sieci.
- Wartość energii, która została oddana, nie będzie objęta podatkiem VAT i PIT.
Rachunki za prąd z fotowoltaiką 2022 – czy to dalej się opłaca?
Jak wyglądają rachunki z prąd z fotowoltaiką? 2022 to czas kolejnych podwyżek cen energii, dlatego mimo zmiany zasad na fotowoltaice przez cały czas można sporo zaoszczędzić. Nowy system rozliczania fotowoltaiki obowiązuje już w większości państw europejskich i się sprawdza. Zwrot inwestycji może się co prawda wydłużyć, ale nie sprawi to od razu, iż przestanie być ona opłacalna. Net-billing ma zachęcać do większej autokonsumpcji u prosumentów.
Czy nieco mniejsze zainteresowanie fotowoltaiką oznacza, iż podchodzi się do niej z ostrożnością? Bynajmniej, ponieważ utrzymanie poziomu popularności z poprzednich lat nie było po prostu możliwe. Według przewidywań ekspertów liczba prosumentów będzie się stale zwiększać, ale nie będzie to tempo tak imponujące, jak w latach ubiegłych.
Opłacalność fotowoltaiki – zwrot inwestycji
Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali specjalny wskaźnik PVPI – PV Profitability Index. Według niego inwestycja w fotowoltaikę zwróci się już po 3,2 roku. Wyliczenia jasno świadczą o tym, iż dalej można uznać ją za opłacalną, a naoczny tego dowód będą stanowiły rachunki za prąd z fotowoltaiką. 2022 rok jest czasem sporych zmian dla prosumentów, jednak nie doprowadzą one do tego, iż inwestycja przestanie się opłacać.
Dotacje na fotowoltaikę
Powstaje coraz więcej programów, w ramach których można uzyskać dotacje do fotowoltaiki. Dzięki wsparciu zmniejszy się koszt budowy instalacji, a co za tym idzie – szybciej się ona zwróci. Największe korzyści będą mieli właściciele indywidualni. Oto programy, które pomogą zmniejszyć koszty stworzenia instalacji fotowoltaicznej:
- Mój Prąd – od 15 kwietnia 2022 roku trwa już 4. edycja programu. Dopłaty przeznaczone są dla prosumentów wykorzystujących net-billing. Dotacja może wynieść do 4 tysięcy złotych;
- Czyste Powietrze – ten program pozwala uzyskać wsparcie do 50% wartości całej inwestycji. Maksymalna kwota dotacji nie może przekroczyć jednak 5 tysięcy złotych;
- ulga termomodernizacyjna – dzięki niej jest możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków związanych z zakupem instalacji fotowoltaicznej. Wysokość zwrotu zależy od metody opodatkowania.
Warto być prosumentem, ponieważ można odnieść wymierne korzyści w postaci niższych rachunków za prąd z fotowoltaiką. W 2022 roku zmieniły się przepisy dotyczące sposobu rozliczeń, co jednak nie wpłynęło drastycznie na opłacalność inwestycji. Jeszcze nie zdecydowałeś się na instalację, ale chcesz to zrobić? Skontaktuj się z doświadczonymi specjalistami z Da Vinci Green Energy.