“Prosument lokatorski” – w końcu ktoś zadbał o wspólnoty mieszkaniowe!
Nareszcie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zadbało o mieszkańców Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych, którzy byli po macoszemu potraktowani przez firmy energetyczne, ponieważ te sprytnym zabiegiem wyłączyły taryfę dla wspólnot spod regulacji URE. Tym samym miały możliwość narzucania wspólnotom stawki równe tym, jakie proponowano także firmom, a przy okazji zgarniać wysokie marże, dotąd nieosiągalne w tym segmencie klienta.
Co daje nam wprowadzenie “prosumenta lokatorskiego” i Grant OZE wypłacany przez Bank Gospodarstwa Krajowego?
Przede wszystkim wszystkie Wspólnoty i Spółdzielnie mieszkaniowe mogą w tej sytuacji pewniej ruszyć z inwestycjami w odnawialne źródła energii (OZE), głównie w fotowoltaikę i zdecydowanie obniży utrzymanie kosztów części wspólnych.
Te podmioty, które zdecydują się na własne źródła wytwórcze, mogą liczyć na dofinansowanie na poziomie 50 proc., a to naprawdę bardzo dużo, biorąc pod uwagę opłacalność całego przedsięwzięcia.
No właśnie, czy to się opłaca?
Przypomnijmy, iż w roku 2023 roku mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych są chronieni ustawą, która zamroziła ceny na poziomie 858,5 pln/MWh (sam koszt energii bez przesyłu), co ma charakter czasowy i w dłuższej perspektywie jest nie do utrzymania.
Przyjmując choćby sztuczne utrzymanie ceny na ww. poziomie, to według wskaźnika PVPI dla Wspólnot, taka inwestycja powinna się zwrócić w okresie lekko ponad 3 lata (z uwzględnieniem 50 proc. dofinansowania, szczegóły obliczeń w ramce poniżej).
Czy warto korzystać z tego rozwiązania? Odpowiedzi najlepiej poszukać, patrząc w kolejną w ciągu roku, a zwykle szokująco wysoką w styczniu br. informację o aktualizacji stawki czynszu dla swojego lokalu. …i jak najszybciej wnioskować o dotację. Najwygodniejsze rozwiązanie to zrobić to w porozumieniu z rzetelną firmą realizującą instalacje PV.
Co mówi praktyka?
Po półtora miesiąca od rozpoczęcia programu wspierającego wspólnoty mieszkaniowe w inwestycji w instalację fotowoltaiczną obserwujemy wzmożone zainteresowanie ze strony wspólnot. Mamy tu jednak do czynienia ze znacznie bardziej skomplikowanym procesem tak decyzyjnym, jak i wykonawczym, co z pewnością wpływa na wydłużenie czasu uruchomienia takiej instalacji. Zderzenie z warunkami panującymi na dachach wielu budynków wielorodzinnych skupionych przez wspólnoty może stanowić niemałe wyzwanie dla zaplanowania instalacji PV. Z pewnością dodatkowym wyzwaniem są utrudnienia architektoniczne na dachach tych budynków. Sporo z nich to liczące kilkadziesiąt lat osiedla bloków wielorodzinnych, z przestarzałymi dachami, brakiem kompletnej dokumentacji techniczno-budowlanej, niespodziewanymi, dodatkowymi dobudówkami czy konstrukcjami, które utrudniają przygotowanie projektu instalacji i jej wykonanie.
Kolejny czynnik to niekompletna świadomość zarządców wspólnot co do zasad działania instalacji, określenia potrzeb wspólnoty, konieczność zgromadzenia niezbędnej dokumentacji i niezbędnych danych o zużyciu energii, sposobie rozliczania itp., co zdecydowanie jest procesem długotrwałym i nieprostym. Warto wesprzeć się w nim specjalistyczną firmą posiadającą wiedzę poświadczoną praktyką w tym zakresie. Z pewnością inwestycja stanie się o wiele prostsza w przeprowadzeniu.
Kalkulacje stopy zwrotu
Wskaźnik zwrotu inwestycji energii rozliczana na zasadach net-billingu
(ceny energii obejmują koszty zakupu i dystrybucji obowiązujące w roku 2023, oraz autokonsumpcję na poziomie 40%)