Fotowoltaika w firmie po prostu się opłaca, tak mówią dane za 2023 rok i taka prognoza zostaje utrzymana na rok kolejny. Skąd takie wnioski? Co o stopach zwrotu, oszczędnościach w skali roku, ulgach i in. aspektach mówi liczby?
Zwrot z inwestycji w instalację fotowoltaiczną w firmach stał się trudniejszy do oszacowania, ponieważ cena odkupu energii zmienia się w każdym miesiącu. W Da Vinci Green Energy postanowiliśmy wyjść naprzeciw temu wyzwaniu i opracować wskaźnik PVPI skierowany do klienta biznesowego, który obrazuje jak zwraca się instalacja przy cenie z danego miesiąca. Wyliczenia, na których jest opracowanie, oparte są na ogólnodostępnych danych.
Po roku regularnych opracowań indeksu PVPI Business, z całą pewnością możemy stwierdzić, iż warto inwestować w instalację fotowoltaiczną w każdej firmie, niezależnie od wielkości czy charakteru działalności. Według wyliczeń, w każdym miesiącu czas zwrotu z inwestycji w instalację PV, był na poziomie poniżej trzech lat – wyjaśnia Krzysztof Lalik, odpowiedzialny za rozwój biznesu w Da Vinci Green Energy. – Warto zwrócić uwagę, iż o ile nie zainwestujemy w instalację solarną, to i tak te środki przedsiębiorca musi wydać na energię elektryczną. Ma więc wybór – płacić rachunki lub je zmniejszyć, a z różnicy pokryć koszty budowy instalacji fotowoltaicznej, a już po trzech latach cieszyć się darmowym prądem – wyjaśnia Krzysztof Lalik.
Wielomiesięczne utrzymanie się trendu mówiącego o szybkim zwrocie z inwestycji w fotowoltaikę pozwala ze spokojem patrzeć w przyszłość i prognozować jego dłuższe utrzymanie.
Co wpływa na rozwój fotowoltaiki dla klienta biznesowego
Innowacyjność to zdecydowanie czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę jako ten numer jeden. Dlaczego? Bo jest kluczem do tworzenia konkurencyjności firmy.
Wdrażanie nowych produktów, usług czy rozwiązań jest kluczowe, ponieważ polepsza wydajność przedsiębiorstwa. W tym przypadku, krok w stronę innowacji (fotowoltaiki), pozwoli uniezależnić energetycznie firmę i jednocześnie trzymać w ryzach koszty.
Coraz więcej przedsiębiorców, szczególnie tych większych, stawiających na rozwój także poza granicami Polski, musi myśleć o sprostaniu takim wymogom, jak dyrektywy unijne wymagające np. ograniczenia emisji CO2. Najprostszym sposobem na to jest korzystanie z rozwiązań opartych na energii odnawialnej, jak instalacja PV. Dodatkowo tylko takie przedsiębiorstwo może może mówić o aktywności w obszarze CSR, tak potrzebnej w budowaniu wizerunku.
Wskaźnik opłacalności instalacji fotowoltaicznej w firmach – PV Profitability Index Business, opracowywany regularnie od 14 miesięcy przez specjalistów Da Vinci Green Energy, w oparciu o ogólnodostępne dane, niezmiennie wskazuje, iż taka instalacja – przy założeniu 50 kWp, i koszcie jej realizacji w wysokości 200 tys. zł, zwróci się w krótkim czasie – niecałe 3 lata (dokładnie 2,86 lat). Oszczędność na rachunkach to prawie 70 tys. zł w skali roku (wahania miesięczne to kilka tysięcy złotych, w zależności od zmian rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej).
Kalkulacje stopy zwrotu
Wskaźnik zwrotu inwestycji energii rozliczana na zasadach net-billingu
(ceny energii obejmują koszty zakupu i dystrybucji obowiązujące w roku 2023 (ceny taryfowe Tauron C21), oraz auto konsumpcję na poziomie 50%)