Pierwszym jest przystosowanie jednostek do spalania paliw alternatywnych, a drugim zastąpienie ich szczytowymi blokami gazowymi z bateryjnymi magazynami energii i farmą fotowoltaiczną.
Mamy pomysły na Sierszę, a najbliższe miesiące pokażą, którą z analizowanych opcji zdecydujemy się zrealizować. Każda z nich pozwoli na kontynuację działalności gospodarczej w tym miejscu, co w efekcie przyniesie gminie wpływy z podatków – powiedział Grzegorz Lot, szef Spółki Tauron Polska Energia.
Koncern poszukuje rozwiązań wykorzystujących potencjał i tereny spółki Tauron Wytwarzanie, w tym Elektrowni Siersza w Trzebini.
Trwają zawansowane analizy możliwości komercjalizacji lokalizacji, np. poprzez repowering, czyli przygotowanie jednostek do spalania innego rodzaju paliwa. W grę wchodzą także inwestycje z zakresu budowy magazynów energii wraz z instalacją fotowoltaiczną oraz budowy gazowych jednostek szczytowych – przygotowanych także do spalania wodoru – czytamy w komunikacie.
Spółka sprawdza także możliwość uzyskania dla bloków w Sierszy dalszego wsparcia z Rynku Mocy, co umożliwi wydłużenie czasu ich eksploatacji. Decydujący wpływ na rezultat prowadzonych analiz i podejmowane decyzje będą miały szczegółowe parametry aukcji, które zostaną opublikowane w najbliższych tygodniach – informuje Tauron.
Przeczytaj także: 60 mld zł na budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Ustawa przyjęta