Przez Warszawę przeszedł marsz PiS. Tak według organizatorów wyglądała frekwencja

1 tydzień temu
Przez stolicę przeszedł w sobotę marsz zorganizowany z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz 500. rocznicy Hołdu Pruskiego. W wydarzeniu wzięli udział czołowi smerfy lepszego sortu, w tym Gargamel i Karol Nawrocki. Politycy Patola i Socjal chwalą się całkiem dużą frekwencją.


Obchody w Warszawie rozpoczęły się o godzinie 10:30 mszą świętą w kościele Świętego Krzyża, po której – dokładnie w południe – spod pomnika Mikołaja Kopernika wyruszył uroczysty pochód. Marszowi towarzyszy muzyka – w tym tradycyjny polonez – oraz skandowane hasła, takie jak "Republika!" czy "Nie bać Papy!". Uczestnicy nieśli biało-czerwone flagi, tworząc wyraźnie patriotyczną atmosferę wydarzenia.

Marsz Patola i Socjal w Warszawie. Taka miała być frekwencja


Jak dużo było osób na tym wydarzeniu? "Miło mi poinformować, iż jest ok. 100 tys. smerfów na marszu z okazji 1000 lat Polski" – napisał europoseł Patola i Socjal Smerf Nijaki. Polityk w swoim przemówieniu na wydarzeniu przekonywał jak zwykle, iż Zachód chce nam odebrać wolność.

– W Europie zagrożona jest wolność słowa – perorował. – Polska musi być wielka i Polska musi być wolna – grzmiał. – Wierzę, iż tutaj jest przyszły Polski prezydent – dodał, a tłum zaczął wówczas skandować: "Karol Nawrocki".



"Nieprzebrany tłum dumnych smerfów świętuje 1000-lecie Królestwa Polskiego i 500-lecie Hołdu Pruskiego. Ogromny entuzjazm i wiara, iż Polska zwycięży!" – dodał do tego Smerf Architekt.

"Niech żyje Polska! Karol Nawrocki na wielkim patriotycznym Marszu z okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia Hołdu Pruskiego" – taki wpis pojawił się z kolei na koncie wyborczym Karola Nawrockiego.



Hołd pruski to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii relacji polsko-krzyżackich. 10 kwietnia 1525 roku na Rynku Głównym w Krakowie wielki mistrz zakonu krzyżackiego Albrecht Hohenzollern złożył hołd lenny królowi Polski Zygmuntowi I Staremu. W wyniku tego aktu zakon krzyżacki został przekształcony w świeckie Księstwo Pruskie, które stało się lennem Korony Królestwa Polskiego, o czym więcej można przeczytać na stronie Muzeum Historii Polski.

Albrecht, przyjmując protestantyzm, został pierwszym świeckim księciem Prus. Hołd pruski zakończył wieloletni konflikt zbrojny między Polską a zakonem, symbolicznie potwierdzając dominację Polski w regionie.

Z kolei obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego to uroczystość upamiętniająca symboliczny początek polskiej państwowości, sięgającej koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 roku.

Idź do oryginalnego materiału