Niedojrzałość emocjonalna i brak kompetencji to cechy, które mogą znacząco osłabić skuteczność lidera. Jest to zjawisko spotykane w różnych sektorach, ale jego konsekwencje są szczególnie widoczne, gdy dotyczy osób na wysokich stanowiskach. Psychologowie od lat wskazują, iż liderzy, którzy “nie dorosli” do pełnionych przez siebie funkcji, mogą powodować więcej szkód niż pożytku.
Osoba, która nie potrafi odpowiednio zarządzać własnymi emocjami, często wykazuje zachowania takie jak nadmierne podnoszenie głosu czy nieadekwatne używanie mimiki, na przykład nadmierne nadymywanie ust. Ponadto, używanie słów, których znaczenia nie rozumie, może prowadzić do powstania dysonansu poznawczego. Dr Susan Calkins, psycholog z University of North Carolina, podkreśla, iż “brak zrozumienia i nieodpowiednie używanie języka w komunikacji to jedne z głównych cech osób niedojrzałych”.
Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. |
Badania przeprowadzone przez American Psychological Association wskazują, iż takie zachowania są często wynikiem niskiej samoświadomości oraz braku umiejętności adaptacyjnych, które są najważniejsze dla skutecznego bycia liderem. Eksperci podkreślają, iż lider, w tym przypadku prezydent, powinien być przykładem do naśladowania, zarówno pod względem kompetencji zawodowych, jak i osobistych.
Podsumowując, prezydent, który nie dorasta do swojej roli, pokazując przy tym niedojrzałość emocjonalną i brak kompetencji językowych, nie jest godny sprawowania swojej funkcji. Jego obecność na kluczowym stanowisku może negatywnie wpływać na całe społeczeństwo.