Przemysł cementowy musi inwestować w technologię CCS

2 godzin temu

Instalacje do wychwytywania i magazynowania lub zagospodarowania CO2 są jedynym możliwym kierunkiem realizacji celów klimatycznych w sektorach takich jak przemysł cementowy, w których nie ma możliwości uniknięcia emisji. W przypadku cementu, emisja „procesowa” stanowi choćby 63% całkowitej ilości CO2.

Pisze prof. dr hab. inż. Jan Deja, Dyrektor Wykonawczy Stowarzyszenie Producentów Cementu

Inwestycja w technologię wychwytywania dwutlenku węgla jest jednak bardzo kosztowna, zarówno w fazie realizacji jak i użytkowania. Aktualnie głównym źródłem finansowania takich inwestycji jest Fundusz Innowacyjności w ramach EU ETS. Jednak w przyszłości środki dostępne w tym funduszu będą niewystarczające. Ponadto FI z definicji przeznaczony jest dla technologii „innowacyjnych”. Po uruchomieniu pierwszych instalacji (już funkcjonuje jedna w Norwegii) uzyskanie środków z tego instrumentu finansowego na kolejne może nie być możliwe.

Jako sektor cementowy w Europie mamy m.in. propozycję, aby przeznaczyć 75% wpływów z zakupu uprawnień przez przemysł cementowy na finansowanie technologii dekarbonizacyjnych w naszym sektorze.

Transport i magazynowanie

Niestety w Polsce nie istnieje jeszcze infrastruktura do transportowania (rurociągi). Nie zostały jeszcze również podjęte prace nad lokalizacją magazynów do podziemnego składowania tego gazu. Ponadto obecne prawodawstwo nie umożliwia skutecznego wdrożenia systemów transportu i magazynowania CO2. Konieczna jest dalsza nowelizacja szeregu ustaw, w tym Prawa Górniczego i Geologicznego, Ustawy o odpadach etc. Ponadto prawodawstwo unijne (Dyrektywa o Systemie Handlu Emisjami) nie traktuje wychwyconego i trwale magazynowanego CO2 jako niewyemitowanego do atmosfery – czyli trzeba za niego umarzać uprawnienia.

W jednym zakładzie – Cementowni Kujawy prowadzona jest pełnoskalowa inwestycja w instalację wychwytywania CO2, która w tej chwili jest w fazie zaawansowanego projektu i uzyskiwania pozwoleń. Zakładamy, iż w roku 2030 będziemy w Polsce wychwytywać do 2.5 mln t CO2 rocznie i technologia ta będzie stopniowo wdrażana we wszystkich zakładach cementowych. Szacujemy, iż do roku 2040 będziemy wychwytywać ponad 10 mln t. Jednak jest to przede wszystkim uwarunkowane stworzeniem infrastruktury do transportu i magazynowania CO2.

Jako Stowarzyszenie od lat współpracujemy z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii w kwestiach związanych z wychwytem dwutlenku węgla. Centrum Energetyki AGH w roku 2022 opracowało kompleksowy raport dotyczący potencjału wdrożenia technologii wychwytywania CO2 w przemyśle cementowym wraz z potencjalnymi miejscami jego magazynowania. Współpracujemy również z Klastrem CCUS.PL, który zrzesza specjalistów i ekspertów od tych technologii.

SPC promuje ponadto wiedzę na temat tych technologii. Prowadzimy działania zarówno w instytucjach rządowych (w tym w ramach Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce) jak i na konferencjach.

Czytaj Raport Carbon Capture w Polsce:

Raport Carbon Capture w Polsce 2024

Pobierz raport ZA DARMO i zapisz się do newslettera

Wyślij link na adres email:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Zdjęcie: pixabay.com

Idź do oryginalnego materiału