Przełomowy sondaż CBOS ws. związków partnerskich i osób LGBT. Największy od lat odsetek zwolenników

1 miesiąc temu
Zdjęcie: Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl


52 proc. badanych jest za wprowadzeniem możliwości zawierania związków partnerskich przez osoby tej samej płci - wynika z sondażu CBOS. "Po raz pierwszy w historii naszych badań poparcie przeważa nad sprzeciwem" - podkreśla pracownia.
"Czy Pana/Pani zdaniem, możliwość zawierania formalnych związków partnerskich powinny mieć dwie osoby tej samej płci żyjące wspólnie w związku?" - to pytanie zadano uczestnikom sondażu CBOS. 27 proc. z nich udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak", a 25 proc. - "raczej tak". 15 proc. to osoby raczej przeciwne, a 28 proc. zdecydowanie przeciwne. 5 proc. nie ma zdania na ten temat.
REKLAMA


Zobacz wideo Piotr Zgorzelski boi się Boga – ciąg dalszy sporu o związki partnerskie


Związki partnerskie. Historyczny wynik w sondażu CBOS
"O stosunek do związków partnerskich pytamy od 2011 roku. Legalizacja heteroseksualnych związków partnerskich nigdy nie budziła kontrowersji. Najwyższy poziom sprzeciwu, jaki w tej sprawie zarejestrowaliśmy, wynosił 11 proc. (w 2013 roku)" - wskazuje CBOS w piątkowym komunikacie.
Jak zauważono, "w przypadku związków par jednopłciowych we wszystkich wcześniejszych pomiarach przeważał sprzeciw wobec możliwości ich formalizowania", choć jednocześnie w miarę upływu czasu odsetek zwolenników wzrastał.
"Od poprzedniego pomiaru w 2021 roku odsetek przychylnie nastawionych do legalizacji związków partnerskich osób tej samej płci wzrósł o 9 punktów procentowych, a udział wyrażających dezaprobatę zmalał o 6 punktów. Co jednak najistotniejsze, po raz pierwszy w historii naszych badań poparcie przeważa nad sprzeciwem" - dodano.


Związki partnerskie. Projekt ustawy wpisany do prac legislacyjnych
W lipcu projekt ustawy o związkach partnerskich został wpisany do wykazu prac Rady Smerfów. Za projekt odpowiada ministra ds. równości Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy. "Projekt ustawy przewiduje, iż rejestrowany związek partnerski mogą zawrzeć dwie osoby pełnoletnie, stanu wolnego, niezależnie od płci" - czytamy na stronach rządowych. Ma zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale tego roku.


Projekt rozszerzy definicję osoby bliskiej w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz przyzna prawo do pochówku w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Ma wprowadzić również: dziedziczenie ustawowe po śmierci partnera/partnerki, zwolnienie z podatku od spadków i darowizn oraz czynności cywilnoprawnych, możliwość wspólnego rozliczania osób partnerskich, które zawarły umowę o wspólności majątkowej, możliwość objęcia partnerki/partnera ubezpieczeniem zdrowotnym, reprezentowania partnerki/partnera przed urzędami i sądami, prawo do renty rodzinnej w przypadku śmierci partnerki/partnera i do zasiłku opiekuńczego w przypadku konieczności sprawowania opieki nad chorą partnerką/chorym partnerem.
Idź do oryginalnego materiału