Przełom w oczyszczaniu kwaśnych wód kopalnianych – polski patent z UJK

4 godzin temu
Czas1 min

Naukowcy z Instytutu Chemii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach opracowali innowacyjną metodę oczyszczania kwaśnych wód kopalnianych. Patent nr 246182, opracowany przez zespół pod kierownictwem prof. Zdzisława Migaszewskiego, wykorzystuje wodorotlenek baru i kwas octowy do skutecznej neutralizacji toksycznych ścieków.

Problem kwaśnych wód kopalnianych, powstających w wyniku wietrzenia pirytu, dotyka wiele regionów górniczych na świecie. Te szkodliwe ścieki charakteryzują się bardzo niskim pH (poniżej 2) oraz wysokim stężeniem metali ciężkich, arsenu i siarczanów. W Polsce występują między innymi na Górnym Śląsku i w Sudetach.

Opracowana metoda wyróżnia się wysoką skutecznością w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Zastosowanie wodorotlenku baru nie tylko podnosi pH, ale również powoduje wytrącanie związków metali i arsenu oraz zmniejsza stężenie siarczanów. Co istotne, w przeciwieństwie do konwencjonalnych metod, nie wymaga dodatkowego doczyszczania.

„Mamy problem z kwaśnymi wodami kopalniami, które należą do jednych z największych zagrożeń środowiska przyrodniczego. W Górach Świętokrzyskich są dwa miejsca ich powstawania” – podkreśla prof. Migaszewski. Mimo wyższych kosztów związanych z ceną wodorotlenku baru, technologia może znaleźć zastosowanie w kopalniach węgla i rud metali, gdzie priorytetem jest skuteczność oczyszczania.

Patent jest efektem pracy zespołu naukowców w składzie: prof. Zdzisław Migaszewski, prof. Agnieszka Gałuszka i prof. Sabina Dołęgowska, stanowiąc pierwszy patent tej grupy badawczej.

fot. UJK
Idź do oryginalnego materiału