Przełom w kontrolach drogowych. Tak sprawdzą twój pojazd [26.04.2024]

1 tydzień temu

Główny Inspektorat Transportu Drogowego niedługo będzie miał w swoim arsenale nowe, przełomowe narzędzie do kontroli pojazdów. Dzięki niemu inspektorzy będą mogli wykrywać auta emitujące nadmierne ilości spalin bez konieczności ich zatrzymywania.

Fot. Obraz zaprojektowany przez Warszawa w Pigułce wygenerowany w DALL·E 3.

Technologia dynamicznego pomiaru emisji spalin, zaprezentowana przez Duński Urząd Drogowy podczas spotkania z przedstawicielami GITD w Kolding, otwiera nowe możliwości w walce z nieekologicznymi pojazdami. Wystarczy, iż samochód inspektorów wyposażony w specjalny system zbliży się podczas jazdy do autobusu lub ciężarówki, a urządzenie dokona wstępnej analizy spalin. jeżeli wykryje nieprhttps://www.lidl.pl/c/wiosna-gratisy-rosna/s10042693?channel=store&tabCode=Current_Sales_Weekawidłowości, pojazd zostanie zatrzymany do pełnej kontroli.

To przełomowe rozwiązanie znacząco usprawni proces kontroli i zwiększy jego skuteczność. Do tej pory inspektorzy musieli wyrywkowo zatrzymywać pojazdy, aby sprawdzić emisję spalin. Teraz będą mogli monitorować wiele aut w ruchu i namierzać te, które najbardziej zanieczyszczają środowisko. To istotny krok w kierunku odpowiedzialności transportu za jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Duński system dynamicznego pomiaru emisji odzwierciedla rosnące zobowiązanie sektora transportowego do dbałości o środowisko. To innowacyjne podejście, które pozwoli skuteczniej egzekwować normy emisji spalin i eliminować z dróg pojazdy niespełniające standardów. W dobie walki ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza takie rozwiązania są niezwykle potrzebne.

Spotkanie w Kolding było też okazją do wymiany doświadczeń między polskimi i duńskimi służbami kontrolnymi. Omawiano m.in. kwestie kontroli czasu pracy kierowców, przestrzegania przepisów dotyczących mas i wymiarów pojazdów czy funkcjonowania systemów kontroli opłat drogowych. Duńczycy byli szczególnie zainteresowani polskimi doświadczeniami w tym zakresie, planując wdrożenie podobnych rozwiązań u siebie.

Współpraca międzynarodowa służb kontrolnych to klucz do poprawy bezpieczeństwa na drogach i uczciwej konkurencji w transporcie. Dzięki wymianie wiedzy i dobrych praktyk, polscy i duńscy inspektorzy będą mogli jeszcze skuteczniej eliminować nieuczciwych przewoźników i dbać o przestrzeganie przepisów.

Idź do oryginalnego materiału